طاق بستان

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

طاق بستان

طاق بستان

طاق‌بستان در کلام کردی کرمانشاهی «تاق وه سان» به مفهوم طاق و سنگ می باشدکه در طول سالیان دراز به (تاق اوسان، تاق وه سان و طاق بستان) تغییر یافت.

طاق بستان محیطی است از  سنگ نگاره‌ها و سنگ نوشته‌های دورهٔ ساسانی که در استان واقع در شمال غربی شهر است. این آثار تاریخی در قرن سوم میلادی بنا شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چندین صحنهٔ تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز توسط سوار کاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در آن حک شده است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردش گاهی فرح بخش تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

طاق بستان در گویش کردی کرمانشاهی تاق اوسا نیز گفته می‌شود. «تاق» به معنای طاق، «اوسا» به معنای  قدیمی می‌باشد .

پیشنهاد مطالعه برای شما:   چهارباغ عباسی

شاهان ساسانی در ابتدا مناطق اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌های خود انتخاب کردند، ولی از زمان آغاز حکومت اردشیر دوم و فرمانروایان بعد از او ، طاق بستان را برگزیدند که در راه جادهٔ ابریشم قرار داشت که دارای طبیعت سرسبز و خوش آب و هوا بود.

طاق بستان

سنگ نگاره تاج‌گذاری اردشیر دوم ،اولین نقش برجستهٔ طاق بستان می باشد این اثر تاریخی کنار طاق کوچک قرار دارد. در قسمت راست ایوان کوچک،سنگ نگاره تاج‌ستانی اردشیر دوم را به تصویر می کشد.

اصلی ترین سنگ نگاره درمحیط تاریخی طاق بستان، طاق بزرگ با سنگ نگارهٔ تاج‌گذاری خسرو پرویز می باشد که ایوانی مستطیل شکل به عرض ۷ متر و ۸۵ سانتیمتر، ارتفاع ۱۱ متر و ۹۰ سانتیمتر و عمق ۷ متر و ۶۵ سانتیمتر است که در مجاورت ورودی طاق، سنگ نگاره های گوناگونی موجود می باشد که بیانگر مراسم بزم و شادی است.

طاق بستان

بزرگ ترین طاق در طاق بستان کرمانشاه، دارای سه تندیس می باشد که شاه در وسط ، فروهر در سمت راست شاه و آناهیتا در سمت چپ شاه است. (آناهیتا مظهرخرمی و سرسبزی است.)

در مرکز سنگ نگاره طاق بزرگ و تاج‌گذاری اردشیر دوم،طاق کوچک قرار دارد که آیین تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم را نشان می دهد.

طاق بستان

نشانی : شمال شرق کرمانشاه ، خیابان طاق بستان در مجاورت پارک طاق بستان و در دامنه کوه طاق بستان.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *