ستون های منشوری بازالتی

مدت زمان مطالعه مطلب: ۲ دقیقه

منشورهای بازالتی ماکو

منشورهای بازالتی

در این نوشته می خواهیم با هم به شمال غربی ترین نقطه کشور سفر کنیم، مکانی که دارای ستون های منشوری بازالتی بی نظیری است، این ستون های بازالتی در نزدیکی شهر از شهرهای استان آذربایجان غربی واقع شده با ما در این سفر همراه باشید.

منشورهای بازالتی ماکو

شهر ماکو در شمال استان آذربایجان غربی در بافت طبیعی در میان دو کوه قیه و سبد داغی قرار دارد. این شهر در دامنه جنوبی دیواره عظیم کوه قیه چشم انداز زیبایی دارد، شهرستان‌ ماکو تا ‌ ۹۳۹ کیلومتر فاصله‌ دارد و در یک‌ منطقه‌ کوهستانی‌ با ۱۲۹۴ متر ارتفاع‌ از سطح‌ دریا واقع‌ شده‌ و آب‌ و هوای‌ سردی‌ دارد، جمعیت شهر حدود ۵۵ هزار نفر می باشد. ماکو با وجود این که شهر کوچکی است ولی مکان های دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.

منشورهای بازالتی ماکو

ستون های منشوری بازالتی ماکو به واسطه انجماد گدازه‌های آتشفشانی در دوره سوم زمین شناسی به وجود آمده است، انقباض ناشی از انجماد گدازه و نیروی کششی در سه جهت موازی با سطح گدازه و با فاصله زاویه ای ۱۲۰ درجه از یکدیگر اثر می‌کنند، در نتیجه تاثیر این نیروها، توده آذرین در جهت قائم به ستون‌های شش‌گوش مستقیم تبدیل می‌گردد . معمولا ردیف منشورهای عمیق‌تر ، منظم‌تر از ردیف منشورهای بالایی گدازه است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  کوه خضر نبی | محل عبادت عارفان و سالکان

منشورهای بازالتی ماکو

ذخیرگاه سنگ های منشوری بازالتی شهر ماکو از مجموعه های مهم ژئوتوریسم یا گردشگری زمین شناسی در کشور ایران می باشد که در حال ثبت در فهرست آثار طبیعی ملی است. مناظر کم نظیر ستون های بازالتی ماکو گردشگران زیادی را می تواند به خود جذب کند  علاوه بر آن می توان این مکان را بهشت صخره نوردان معرفی کرد، بهترین مکان برای این ورزش می باشد که با توجه به این که هنوز زیاد شناخته شده نیست افراد کمی این طبیعت زیبا را می شناسند به طور حتم در آینده ای بسیار نزدیک خبر های زیادی از شهر ماکو و تمام مکان های تاریخی و دیدنی آن خواهید شنید.

منشورهای بازالتی ماکو

تورکام امیدوار است شما از دیدن این مناظر خارق العاده و زیبا لذت ببرید.

نشانی: استان آذربایجان غربی، شهر ماکو، کیلومتر ۲۵ جاده ماکو – چالدران

رزرو هتل

گاهی برتر بودن را به دیگران واگذار کنید و خوشبخت زندگی کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *