بقعه شیخ حیدر

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

شیخ حیدر

بقعه شیخ حیدر

یکی از دوره های درخشان که ایران در طول تاریخش به یاد دارد، بی شک دوره صفویه است. در همین دوره بود که به دستور شاه اسماعیل صفوی مذهب رسمی کشور شیعه شد. یکی از آثار به جامانده از این دوره بقعه شیخ حیدر است.

در این نوشته کوتاه سری به مقبره شیخ حیدر خواهیم زد، با ما همراه باشید.

شیخ حیدر

مقبره ای که ظاهرش با دیگر مقبره های به جامانده از ادوار گذشته متفاوت است، مقبره شیخ حیدر است. این مقبره به صورت یک برج بلند آجری است که در گذشته در قبرستان قدیمی قرار داشت ولی امروزه با توسعه شهری، در مرکز شهر واقع شده است. از بیرون که به برج نگاه می کنید یک برج استوانه ای یکپارچه می بینید ولی نمای داخلی آن متفاوت است. این برج در دو طبقه ساخته شده است که طبقه اول آن به عنوان سردابه است و طبقه دوم به شکل یک ۱۲ ضلعی منظم است.

به علت نبود سند و مدرک مستدل درباره تاریخ ساخت و قدمت این برج بین محققان اختلاف نظر وجود دارد، برخی از آنها مثل دکتر قوچانی، کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور، با بازخوانی کتیبه موجود در سر در این برج، آن را مربوط به سال ۷۳۱ ه.ق. همزمان با حکومت ابوسعید بهادرخان آخرین حاکم مغول در ایران، می داند. ولی عده ای نیز معتقدند قدمت این برج مدوّر به سال ۹۱۵ ه.ق. برمی گردد. بنا به نوشته های باقی مانده، شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول است که در این بقعه دفن شده است و مدفن آن درانتهای سردابه قرار دارد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   خانه تاریخی زند

شیخ حیدر

ارتفاع این برج ۱۸ متر و قطر آن ۱۰٫۵ متر است که طاق آن به وسیله دیوارهای جانبی و ستون آجری وسطی برج، سرپا ایستاده است. تزییناتی که در نمای بیرونی برج دیده می شود، کاشی های فیروزه ای رنگ هستند که آیاتی از قرآن به خط کوفی و همچنین لفظ جلاله الله نوشته شده است. جالب است بدانید که قبل از ترجمه ای نوشته ها مردم این مقبره را بقعه “الله علی الله” می خواندند. این برج دارای یک در ورودی و سه پنجره است که با مقرنس کاری و کاشی کاری تزیین شده است.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

 ، ،خیابان باهنر شمالی


اگر از این بنای تاریخی دیدن کرده اید، نظرات خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *