شهر سوخته

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

شهر باستانی سوخته

در این نوشته کوتاه با هم می خواهیم سفری به شهر سوخته در استان در داشته باشیم. قدمت این شهر به 3200 قبل از میلاد می رسد و در چهار دوره سکونت در بین سال های 1800 تا 3200 قبل از میلاد در آن وجود داشته است.

شهر سوخته بر روی تپه ای در بین دریاچه هامون و رود هیرمند بنا شده است مساحت این شهر در حدود 152 هکتار است، بطور متوسط ارتفاع این شهر نسبت به زمین های اطراف 12 متر می باشد. شهر سوخته به چهار منطقه تقسیم می شود :منطقه مرکزی با وسعت ۲۰ هکتار ،منطقه مسکونی شرق با وسعت ۱۶ هکتار ،قسمت شمال شرقی یا منطقه صنعتی شهر سوخته ،قسمت جنوب غربی شامل قبرستان با مساحتی بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ هکتار.

شهر سوخته

باستان شناسان با توجه به مطالعات تاریخی معتقدند که این شهر جمعیتی در حدود 55000 نفر داشته است که شغل اکثر آنان کشاورز و صنعتگر بوده اند. در این شهر باستانی برای اولین بار در سال 1972 یک قبر پیدا شد، مصالحی که در ساخت این گور ها استفاده شده خشت خام است؛ به طور کلی در این شهر سه نوع قبر وجود دارد نوع اول چاله ای ساده که مرده را همراه اشیا و غذا دفن می کردند نوع دیگر چاله معمولی که با دیواری به 2 قسمت تقسیم می کردند و نوع سوم، قبرهای سردابه‌ای که نوعی قبر خانوادگی بوده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   باغ شاهزاده ماهان | باغ اشرافی بر سر راه ابریشم

از جمله ویژگی هایی که باعث اهمیت شهر سوخته شده است :

اولین جراحی مغز در 4800 سال پیش در این مکان انجام شده است – مردمان این شهر کفش تولید می کردند – وجود تصویر متحرک که در آن بزی به یک بوته گیاه نگاه می‌کند و از آن بالا می‌رود – کشف اولین خط کش جهان با قدمت بیش از پنج هزار سال این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است – مردمان آن روز شهر سوخته از شطرنج و تخته نرد استفاده می‌کرده‌اند – تعدادی لوله‌های سفالی در شهر سوخته پیدا شده که احتمالاً جهت آب‌رسانی یا دفع فاضلاب استفاده می‌شده است -پارچه‌هایی که در شهر سوخته یافت شده مطلقاً در هیچ کجای ایران یافت نشده است -صنایعی مانند ریسندگی، خراطی، معرق‌سازی، مرمرسازی، سفال‌گری، مهرسازی، حصیربافی و ساخت ابزار فلزی در شهر سوخته رواج داشته است.

شهر سوخته

شهر باستانی سوخته یکی از پیشرفته ترین شهر های زمان خود می باشد که در نوع معماری و وسایل ظریف و صنعتی که در آن یافت شده نیز گویای این مطلب می باشد.در شهر سوخته بقایای یک جمجمه با چشم مصنوعی از گورستان این شهر به دست آمده که نشان می دهد طبیبان این شهر به کار جراحی چشم هم وارد بوده اند. این جمجمه متعلق به زنی 25 تا 30 ساله بوده است.

تورکام شما را به دیدن این مکان تاریخی و جذاب دعوت می کند.

نشانی:استان ، شهر ، ۵۶ کیلومتری ، در حاشیه جاده -زاهدان

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *