شاهچراغ | بارگاه باشکوه و زیارتگاهی مقدس برای مسافران شیراز

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ

آرامگاه امامزاده میر سید احمد(ع) پسر ارشد امام موسی کاظم(ع)، معروف به شاهچراغ یکی از قطب های توریسم مذهبی و یکی از نقاط مهم ایران می باشد که همه ساله شیعیان بسیاری این زیارتگاه مقدس را برای مسافرت انتخاب می کنند.

در این نوشته کوتاه سری به حرم شاهچراغ خواهیم زد، با ما همراه باشید.

قبر مطهر سیداحمد(ع) تا سال 360 ه.ق. یعنی زمان امیر عضدالدوله دیلمی، زیر تلی از خاک بین تعدادی خانه پنهان بود. پیرزنی که در یکی از این خانه ها ساکن بود هر شب جمعه در ثلث آخر شب، بالای این تپه خاکی چراغی با نور فراوان مشاهده می کرد.

چند شب جمعه ای بدین صورت گذشت تا اینکه پیرزن عضدالدوله را از این ماجرا با خبر ساخت و امیر شخصاً پیگیر این اتفاق شد و شب جمعه به خانه پیرزن رفت و همانجا خوابید و به پیرزن سپرد که اگر آن چراغ را دید او را صدا کند. پیرزن طبق معمول در ثلث آخر شب همان چراغ را مشاهده کرد ولی این بار بسیار پرنورتر از قبل و از فرط خوشحالی فریاد زد: « شاه! چراغ».

امیر از خواب بیدار شد و همان نور را دید و شخصی را مأمور کرد تا آن منطقه را جستجو کند. و بدین ترتیب بود که مقبره حضرت احمد بن موسی(ع) آشکار شد. حضرت احمد بن موسی(ع) در مسیر خراسان، به قصد پیوستن به امام رضا(ع) به دست مأموران مأمون عباسی، به همراه جمعی از بنی هاشم از جمله برادرشان سید میر محمد، در به شهادت رسیدند.

اولین بنای این بارگاه در دوره اتابکان ساخته شد. بعد از آن، بارگاه شاهچراغ در دوره های مختلف در اثر زلزله های متعدد دچار آسیب شده و یا گاهاً تخریب کامل شده، مثل زلزله سال 1239 ه.ق. که شیراز با خاک یکسان شد؛ لذا تعمیرات و تغییرات فراوانی تا به امروز در این بارگاه صورت پذیرفته است. از جمله می توان به اقدامات ارزشمند ملکه تاشی خاتون، مادر شاه شیخ ابو اسحاق اینجو، شاه اسماعیل صفوی، نادر شاه افشار و فتحعلی شاه قاجار اشاره کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   تخت سليمان

بارگاه شاهچراغ دو ورودی اصلی با دو سردر بزرگ کاشی کاری شده در قسمت شمال و جنوب حرم دارد. و سه در فرعی نیز دارد که یکی به بازار حاجی، دیگری به مسجد جامع عتیق و سومی به بازار شاه چراغ باز می شود. مقبره شاهچراغ در سمت غرب صحن و مقبره سید محمد در سمت شمال شرقی صحن قرار دارد. و یک حوض در میانه صحن خودنمایی می کند.

معماری بنا به سبک آذری می باشد و دورتادور حیاط حرم نیز اتاق های دوطبقه وجود دارد که نمای آنها با کاشی کاری های زیبا مزیّن شده اند. همچنین زمختی ستون های آهنی ایوان های حرم به وسیله چوب های نفیس ساج پوشش داده شده و تا سقف مسطح بنا این چوب های منبت کاری شده به چشم می خورد. امروزه در محوطه حیاط کتابخانه، موزه و دارالشفاء شاهچراغ، دفتر پست و مخابرات نیز قرار گرفته است.

شاهچراغ

در گذشته صحن دو برادر احمد و محمد علیهم السلام جداگانه بود ولی امروزه با گسترش حرم، هر دو در یک صحن قرار دارند. مساحت صحن مستطیل شکل مرکزی، 14هزار مترمربع است که با سنگ گندمک پوشانده شده است. جنس حوض و کف آن نیز از سنگ های بزرگ نی ریز می باشد. داخل حرم نیز با آینه کاری های زیبا، فضایی دلنشین و روح نوازی دارد که زبان از وصف آن عاجز می باشد.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  

استان ، شهرستان شیراز، میدان احمدی، آرامگاه شاهچراغ


 

درصورتیکه از این زیارتگاه بازدید کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *