شهريرى

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

محوطه تاریخی شهریری

در این نوشته کوتاه می خوایم با هم سفری به محوطه تاریخی شهریری واقع در استان داشته باشیم، این معبد باستانی در شهر قرار دارد. در این مجموعه تاریخی 280 سنگ افراشته باستانی وجود دارد که قدمت آنها چیزی در حدود 8 هزار سال قبل از میلاد برآورد می شود و قدمت این مناطق نیز به دوران اواخر مفرغ و دوره نوسنگی و مس سنگی و نیز اوایل آهن مربوط است. این آثار تاریخی سنگی دارای ارتفاعی بین 70 تا 360 سانتی متر هستند که بیشتر آنها منقوش به شکل انسانند. طرح های این سنگ ها انسان های دست به سینه و معمولا بدون دهان هستند و در میان این ها تنها یک سنگ افراشته  زن وجود دارد که بروی آن دهان منقوش شده است.

شهریری

مجموعه تاریخی شهریری از سه بخش معبد، قوشاتپه و دژ نظامی تشکیل می شود، وسعت محوطه شهریری 400 هکتار است که در ۶۰ کیلومتری غرب ، ۷ کیلومتری شمال شرقی لاهرود، یک کیلومتری شمال روستای پیرازمیان و در کنار رودخانه قره‌سو واقع شده‌است. این محوطه در سال 1381 توسط میراث فرهنگی استان به شماره 6162 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   عمارت و باغ نمير صدرى

محوطه شهریری وسیع ترین منطقه تاریخی استان اردبیل و به عبارتی یکی مهم ترین مناطق پیش از تاریخ شمال غرب ایران می باشد که به علت عدم حفاظت از منطقه ، سرمای بی سابقه زمستان سال 86 سنگ افراشتها را مورد حمله قرار داد و موجب آن شد که 80% از آثار تاریخی منطقه یری بر اثر سرما از میان برود.

شهریری

تورکام شما را به دیدن این مکان تاریخی دعوت می کند.

آدرس: استان اردبیل، شهر مشگین ‌شهر،  روستای پیرازمیان در ۳۱ کیلومتری شرق ، معبد شهریری

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *