غار سهولان | دومین غار آبی ایران در مهاباد

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

غار سهولان

غار سهولان

غارها یکی از عجیب ترین و شگفت انگیزترین جلوه های طبیعتند که می توانند هرکسی را حیرت زده کنند. یکی از کم نظیرترین غارهای ایران، غار سهولان است که بعد از غار علیصدر همدان، دومین غار آبی ایران محسوب می شود.

در این نوشته کوتاه سری به غار سهولان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

یکی از شهرهای کردنشین ایران است که یکی از جلوه های زیبای طبیعت را در خود جای داده است. سهولان در زبان کردی به معنی یخبندان است که از نام روستایی به همین اسم در نزدیکی غار گفته شده است. البته مردم محلی این غار را بیشتر به نام “کونه کوتر” به معنی لانه کبوتر می خوانند و دلیل آن وجود تعداد زیادی لانه کبوتر در داخل غار می باشد.

غار سهولان
این غار اولین بار در دوره قاجار، توسط ژاک دمورگان فرانسوی کشف شد. بعد از آن بود که مورد مطالعه و کاوش گسترده غارشناسان داخلی و خارجی قرار گرفت. این غار آبی در دل رشته کوه های کوتر قرار دارد و قدمت آن با توجه به رسبوبات آهکی و همچنین لایه های سفالی به دست آمده، هزاره دوم قبل از میلاد تخمین زده می شود. همچنین طبق مطالعات غارشناسان، تا دوره پارتی و اسلامی و قرون وسطی، انسان ها در این غار سکونت داشتند. اما امروزه تنها موجودات زنده این غار کبوترهای چاهی و خفاش ها می باشند.

غار سهولان

این غار آبی در 40 کیلومتری و 28 کیلومتری بوکان در جاده - بوکان قرار دارد و دارای دو دهانه ورودی است. دهانه اصلی با ارتفاع 1765 متر موسوم به کونه کوتر است و دهانه بعدی با ارتفاع 1795 متر کونه مالان نام دارد. ورودی کونه کوتر به وسیله دالانی به عمق 30 متر به دریاچه غار متصل می شود. در دیواره های این دالان نقش هایی از دوران ماقبل تاریخ دیده می شود. ارتفاع سقف غار تا دریاچه حدود 50 متر است و قندیل های آهکی زیبایی از آن آویزان شده اند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   غار کرفتو

تاکنون حدود 2 هکتار از این غار کشف شده است که بخشی از آن آبی و بخشی از آن خشکی می باشد. طول مسیر آبی آن 300 متر است، و بیشترین عمق دریاچه به 32 متر نیز می رسد. رطوبت داخل غار نیز بیش از 80% است. اختلاف دمای داخل غار با بیرون نیز 10 الی 15 درجه می باشد. همچنین ابعاد تالار اصلی غار 58 متر در 42 متر است. به علت تاریکی درون غار هیچ جلبکی درون آب رشد نکرده است و تنها، موجودات میکروسکوپی داخل آب وجود دارد. دریاچه اصلی 200 مترمربع مساحت دارد که به وسیله آبراه هایی به پهنای 1 تا 2 متر به دریاچه دیگری متصل می شود که این دریاچه نیز دارای خشکی، گلوگاه و ایوان های بلندی است، علاوه بر اینها یک شبه جزیره نیز دارد که به راحتی می توان به وسیله قایق به آن دسترسی پیدا کرد.

غار سهولان

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: 

آذربایجان غربی، مهاباد، 40 کیلومتری جاده مهاباد – بوکان، غار سهولان

 


اگر از این غار جذاب بازدید داشته اید، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *