آرامگاه سعدی | عمارت ملوکانه در جوار بوستان دلنشین شیراز

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی شیرازی

 در این نوشته کوتاه سری به آرامگاه سعدی شیرازی خواهیم زد، با ماهمراه باشید.

                              بسیار سفر باید تا پخته شود خامی                صوفی نشـــود صافی تا درنکشد جامی

                              گر پیر مناجاتست ور رند خــــــراباتی             هر کس قلمی رفته‌ست بر وی به سرانجامی

یکی از توانمندترین شاعران غزل سرای قرن 7 ه.ق. که از آثار او انگشت حیرت بر دهان خیلی ها مانده است، مشرف الدین بن مصلح الدین شیرازی معروف به سعدی شیرازی است. تاریخ تولد او به طور دقیق مشخص نیست ولی احتمالاً  بین سال های 600 تا 615 ه.ق. بوده و در سال 691 دار فانی را وادع گفته است.

آرامگاه سعدی

سعدی در شیراز چشم به جهان گشود و در همان کودکی پدرش را از دست داد. علاقه او به تحصیل علم و دانش و پژوهش در دین نمایان بود ولی حمله سلطان غیاث الدین خوارزمشاه به باعث شد که سعدی زادگاه خود را ترک کند و این آغاز جهانگردی سی ساله او بود. به اعتقاد برخی، علت غنا و محتوای بی بدیل اشعار سعدی شیرازی ، به خاطر همین سفرهای متعدد او است.

از شهرهایی که میزبان سعدی (علیه الرحمة) بودند می توان به خاور نزدیک، خاورمیانه، هندوستان، حبشه، مصر و شمال آفریقا اشاره کرد.

سعدی پس از ترک در مدارس نظامیه بغداد که به دستور خواجه نظام الملک توسی ساخته شده بودند ادامه تحصیل داد. به گفته خود سعدی در ، در طول سفرهای خود دشواری های زیادی را تحمل کرده و ایمان را مایه تسلّی و محبت را التیام بخش زخم های زندگی می دانست.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی شیرازی نیز در طول تاریخ دستخوش تغییرات فراوان بوده است، گاهی مورد لطف بزرگان عصر قرار گرفته و گاهی شاهد بی مهری آنها شده است. اولین مقبره شیخ در قرن هفتم و به دست خواجه شمس الدین محمد صاحب دیوانی ساخته شد ولی حدود سه قرن بعد به دستور یعقوب ذوالقدر خانقاه او با خاک یکسان شد و مجدداً در سال 1187 ه.ق. کریمخان زند عمارتی درخور نام سعدی در دو طبقه که از آجر و گچ بود، بنا کرد. و بعد از آن در دوره قاجار نیز طی دو مرحله توسط فتحعلی خان صاحب دیوان و حبیب الله قوام الملک خان تعمیر و مرمت شد.

آرامگاه سعدی
در نوشته های باقی مانده، از مقبره ای که کریمخان بالای آرامگاه سعدی بنا کرد با لفظ عمارت ملوکانه یاد کرده اند. طبقه اول آن دارای دو اتاق بود که قبر سعدی در اتاق شرقی قرار داشت و بعدها در اتاق غربی شوریده شیرازی دفن شد. معماری طبقه دوم نیز همانند طبقه زیرین بود ولی به احترام سعدی بالای آن اتاقی بنا نشد ولی سقف آن تا طبقه دوم ارتفاع داشت و متولّی آن آخوند ملا زین العابدین شیرازی بود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   قلعه سورک

عمارت کنونی در سال 1329 ه.ش. به همت علی اصغر حکمت و با معماری محسن فروغی، جایگزین عمارت کریمخان زند شد که اگر از معماری سررشته داشته باشید آمیزه ای از معماری قدیم و جدید ایرانی را در آن می بینید. لازم به ذکر است که طرح آن برگرفته از کاخ چهل ستون می باشد. ساختمان جدید با 257 مترمربع زیربنا، دو ایوان عمود بر هم، 8 ستون با سنگهای گرانیت قرمز، رونمای سفید، مزیّن به کاشی های فیروزه ای ساخته شده است.

در ورودی مجموعه و ورودی آرامگاه سعدی در یک راستا قرار دارد، لذا وقتی وارد محوطه می شوید، بنای آرامگاه به شکل مکعب و گنبد لاجوردی رنگ آن خودنمایی می کند. اما داخل عمارت به شکل هشت ضلعی است که با کاشی های فیروزه ای تزیین شده اند.

در هر هشت ضلع ساختمان کتیبه ای قرار دارد که هفت تای آنها، گزیده ای از اشعار سعدی به خط زیبای ابراهیم بوذری است و یکی از کتیبه ها توضیحات علی اصغر حکمت در خصوص نحوه ساخت آرامگاه می باشد.

آرامگاه سعدی

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   گنبد نمکی طغرود

همچنین در سمت چپ بنای اصلی رواقی مشاهده می کنید که دارای هفت طاق می باشد که به آرامگاه شوریده شیرازی که داخل یک اتاق است، متصل می شود. سردر این اتاق با کاشی های سرمه ای رنگ و شعری از خود شاعر تزیین شده است.

در کلِّ مجموعه چند حوض موجود است، یکی مقابل رواق قرار دارد، که به حوض سکه معروف است و دیگری در سمت چپ آرامگاه قرار دارد که شکل آن هشت ضلعی بوده و حوض ماهی نام دارد و آب آن نیز از قناتی که در عمق ده متری آرامگاه جریان دارد پر می شود.

حوض ماهی یک نورگیر هشت ضلعی و دو نورگیر چهارگوش دارد و کاشی کاری های داخل آن نیز توسط استاد تیرانداز به سبک سلجوقی طراحی و توسط میراث فرهنگی اجرا شده است. همچنین محوطه باغ آرامگاه با مساحت 10395 مترمربع به سبک ایرانی، گلکاری، درختکاری و باغچه بندی شده ‌است.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان ، شهرستان شیراز، بلوار بوستان، آرامگاه سعدی


 

چنانچه تجربه بازدید از این مکان را داشته اید در قسمت نظرات دیدگاه خود را ثبت کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *