کوه سبلان

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

سبلان

کوه سبلان

در این نوشته می خواهیم با هم سفری به کوه سبلان واقع در داشته باشیم، این کوه سومین قله بلند ایران است که یک کوه آتشفشانی غیر فعال است.در زبان مردم محلی به این کوه ساوالان گفته می شود و در زبان تالشی سفلون نام دارد. این کوه از دره قره سو در شمال غرب شهر شروع شده و در جهت شرقی- غربی به طول 60 کیلومتر و عرض حدود 48 کیلومتر تا کوه قوشه‌داغ در جنوب اهر امتداد می‌یابد و به وسیله این کوه به ارتفاعات قره‌داغ متصل می‌شود.

سبلان

طبیعت حاکم بر سبلان بسیار زیباست؛ دامنه های کوه دارای خاک نرم وحاصلخیز است و گیاهان دارویی فراوانی در آن یافت می شود که بسیار پر ارزش هستند و مردم بومی همواره مشغول چیدن این گیاهانند و شما نیز می توانید این کار را بکنیدو لذت ببرید.

کوه سبلان بر شهر های اردبیل و اهر و مشکین شهر تسلط دارد،در 40 کیلومتری اردبیل و در 25 کیلوتری مشکین شهر قرار دارد؛ هنگام صعود به این کوه یک قله بلند به نام سلطان ساوالان وجود دارد که ارتفاع آن 4811 متر است و در سمت غرب قله سلطان ساوالان قطعه سنگی اعجاز انگیز به شکل یک عقاب نشسته که سر را به طرف شرق چرخانده وجود دارد که به عنوان نماد اصلی سبلان از آن نام برده می شود.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   قلعه بهستان | تنها سازه طبیعی قارچی شکل ساسانیان در ایران

قطعا یکی از عللی که به اینجا سفر می کنید به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه و طبیعت وصف ناپذیر و دریاچه زیبا در قله کوه می باشد، شما می توانید هم در تابستان و هم در زمستان از زیبایی های منطقه سبلان استفاده کنید به علت سرمای زمستان و برف های دائمی در این کوه یک پیست اسکی به نام الوارس وجود دارد که مورد توجه گردشگران است.

سبلان بر اساس باور مردم مزار زرتشت را در خود جای داده است در متون فارسی نیز به رابطه میان سبلان و زرتشت اشاره شده و آن را مکان ستایش و عبادت زرتشت می دانند.
تورکام شما را به دیدن این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:استان اردبیل، مشکین شهر

چنانچه از این کوه زیبا بازدید کرده اید دیدگاه خود را در قسمت نظرات باما در میان بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *