رود کارون | آغازگر پیدایش اولین تمدن های بشری | طولانی ترین رودخانه کشور

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

رود کارون

رودخانه كارون

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سری به بزرگترین و طولانی ترین رودخانه ایران که از بین تنگه های عمیق زاگراس تا جلگه در جریان است. نام این رود، کارون می باشد، رود کارون به عنوان یکی از مهم ترین منابع آبی منطقه جنوب غرب کشور نیازهای این منطقه را رفع می کند از جمله آب آشامیدنی کلان شهر از این رود تامین می گردد ، ما را در این سفر همراهی کنید.

رود کارون

هم اکنون 9 پل بر روی رود کارون وجود دارد که این پل ها شهر را به عنوان یکی از زیبا ترین شهرها تبدیل کرده، در کنار این 9 پل زیبا، پل طبیعت بر روی رود نصب شده که فقط برای پیاده روی مردم می باشد. در گذشته رودخانه کارون محل رفت و آمد کشتی ها بوده ولی درحال حاضر این پل ها مانع از این امر شده اند. در سنگ نوشته های باستانی کوهرنگ، کرن و کرنک نیز به این رود اشاره شده است.

این رود با 950 کیلومتر تنها رود دراز در کشور می باشد که فقط در داخل ایران قرار دارد و حتی در قسمتی از آن کشتیرانی انجام می شود.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   آبشار و آسیاب شوشتر

از آب رود کارون علاوه بر آب آشامیدنی و کشاورزی مردم شهر اهواز برق تولید می شود و حمل و نقل کالاهای تجاری و صادراتی کشور از اهواز منتقل می گردد و همچنین مکانهای تفریحی در بستر این رود ایجاد شده که گردشگران زیادی به این اماکن سرازیر می شوند.

رود کارون

رود کارون از زردکوه بختیاری در استان چهار محال و بختیاری و کوه خرسان از دنا در استان کهکیلویه و بویراحمد و دز از استان لرستان سرچشمه می گیرد. رودحانه کارون در نقطه ای به نام گتوند به دشت وارد می شود و در شمال به دو قسمت تقسیم و در جنوب دوباره به هم متصل می شود. شاخه فرعی دز نیز در شمال شهر اهواز به کارون می پیوندد، این رود در مرز ایران و عراق به اروندرود می ریزد و روانه خلیج می شود.

مسیر رود  با تمام پیچ و خم هایش در خوزستان، جلگه خوزستان را بسیار زیبا کرده است. در این سال ها روزانه 20 هزار متر مکعب از رودخانه کرخه توسط کانال شهید چمران به رودخانه کارون منتقل می شود. این رود 117 امین اثر طبیعی ایران است که در 20 بهمن 1389 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

رود کارون

با توجه به سد هایی که بر روی رود کارون زده شده می توان گفت نماد مهندسی ایرانی در زمینه سدسازی در این رود نمایان است ،سد کارون سه یکی از پیشرفته ترین ها در حیطه سدسازی می باشد که مناظر منحصر به فردی را به وجود آورده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   تنگه واشی

رود کارون

[irp

تقریبا بعد از 8 سال جنگ تحمیلی رودخانه کارون با ته نشینی رسوبات و شناورهای صیادی برای کشتیرانی غیر قابل استفاده شده بود و انجام طرح های لایروبی در رودخانه دوباره کارون را زنده کرد. در سال های اخیر با توجه به خشک سالی وسیع در منطقه خاورمیانه عمق کارون در سال 1392 به پایین ترین حد خود رسیده بود.

تورکام از شما دعوت می کند تا از این رود زیبا و طبیعت اطراف آن دیدن کنید.

نشانی:

استان خوزستان، شهر اهواز، رودخانه کارون

 


چنانچه از این رود زیبا بازدید کرده اید، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *