پل خواجو

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

پل خواجو

یکی دیگر از شاهکارهای دوره صفوی پل خواجو یا پل شاهی می باشد که با تقارن های بی نظیرش معماری ایرانی را به رخ می کشد.

در این نوشته کوتاه سری به پل خواجو خواهیم زد، با ما همراه باشید.

اگر به سفر کنید و از پل خواجو دیدن نکنید، ظلم بزرگی در حق خود کرده اید و به جرأت می توان گفت از دیدن زیباترین پل جهان در دوران صفویه محروم شده اید. پل خواجو در محل پلی ساخته شده که قبلاً در دوره تیموری وجود داشت ولی تبدیل به ویرانه شده بود. شاه عباس دوم دستور ساخت این پلِ به غایت ممتاز را در سال 1060 ه.ق. صادر کرد.
این پل که از نوع پل های سدی می باشد، دارای 133 متر طول، 12 متر عرض، 21 جوی و 26 چشمه می باشد و کارکرد های مختلفی دارد. مثلاً اینکه محله خواجو را به تخت فولاد و راه متصل می کرد. از این جهت این پل، “پل خواجو” یا “پل ” نامیده می شود. و یا برای ایجاد دریاچه مصنوعی به منظور برگزاری مسابقات شنا و قایق سواری استفاده می شد.

پل خواجو

در اولین نگاه، شما متوجه اتاق هایی در وسط پل می شوید که منظره جالب و متفاوتی نسبت به پل های معمولی ایجاد کرده است. این اتاق ها که به بیگلربیگی شهرت دارند به منظور اسکان موقت شاه صفوی و خاندان سلطنتی و همچنین در ایام مسابقات به عنوان جایگاه ویژه برای بزرگان و اُمرا در نظر گرفته می شد. این اتاق ها به سبک صفوی نقاشی و طلاکاری شده اند.

پل خواجو

احتمالاً شما نام های دیگری هم برای پل خواجو شنیده باشید، که هر کدام وجه تسمیه ای دارند. مثلاً “پل شاهی”، بخاطر اینکه شاه عباس ثانی آن را بنا کرده و یا “پل بابا رکن الدین” عارف معروف که بقعه او در آن حوالی قرار دارد و یا نام های دیگری چون “پل گبرها”، به دلیل اینکه گبرها از خیابان چهارباغ عبور نکنند این پل محل عبور و مرور آنها قرار گرفت و “پل حسن آباد” که نام قدیم محله خواجو بود که در فتنه افغان ها از بین رفت.
پل خواجو، هم برای رفت و آمد مردم بنا شده بود و هم در فصل های بهار و تابستان محل تفریح و تفرّج مردم و اشرافیان صفوی بود. مخصوصاً زمانی که چشمه های پایین پل را مسدود می کردند، آب زاینده رود به اندازه 6 متر بالا می آمد و منظره دلکشی از دریاچه و باغات اطراف آن ایجاد می شد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   آبشار مارگون | بزرگترین آبشار چشمه ای جهان با جلوه ای بینظیر

پل خواجو در سمت شرقی سی وسه پل قرار دارد و برخلاف آن دارای چهار طبقه می باشد که در دو سمت مسیر اصلی 51 غرفه کوچک و بزرگ قرار دارد. و از سنگ و آجر ساخته شده است. طول برخی از این سنگ ها بیش از دو متر می باشد. فاصله طبقه تحتانی پل تا بستر رودخانه، 11 پله سنگی می باشد. اگر به سمت شرقی و پایین پل توجه کنید، مجسمه سنگی دو شیر را می بینید که روبرو هم قرار دارند و اگر به هنگام شب از بالای سر یکی به دیگری نگاه کنید چشم های آن یکی برق می زند.
شما می توانید از طریق دو راه پله که در دو طرف تالار میانی پل قرار دارد به طبقه های زیرین بروید. در گذشته برای بند آوردن آب رود، از سدهای چوبی استفاده می شد. پشت پل و دیوارهای آن با خشت های الوان تزیین شده اند که هر ساله در اثر عوامل مختلف مثل باد و باران تعداد زیادی از آنها خراب می شود.

پل خواجو

همچنین شما می توانید پس از بازدید از این پل، از پل های دیگر زاینده رود، سی و سه پل، پل مارنان، پل جویی و پل شهرستان نیز لذت ببرید.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

، انتهاى شرق خيابان کمال اسماعيل اصفهانى، پل خواجو

اصفهان، انتهاى جنوبى خيابان خواجو، پل خواجو

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *