مقبره پیر پالان دوز | تورکام

مقبره پیر پالان دوز

مقبره پیر پالان دوز
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

مقبره پیر پالان دوز

فرقه های صوفی گری قدمت زیادی در ایران دارند. این فرقه ها هیچگاه مورد تأیید ائمه اطهار(ع) نبودند و همواره علیه آنها سخن می گفتند. برای مثال امیرالمؤمنین امام علی(ع)  از همان آغاز، حسن بصری را که بعدها از رهبران و پیشوایان صوفیان مطرح شد، سامری امت اسلام معرفی کرده است. یکی از این فرقه های فعال صوفیه، “فرقه ذهبیه” است که به قرن ۳ ه.ق. برمی گردد. این فرقه دارای ۴۰ قطب یا سردسته است که تا قطب سی و یکم، همگی در مشهد بودند، سپس به شیراز منتقل شدند و بعد از انقلاب نیز به انگلستان گریختند. “شیخ محمد عارف عباسی کاردهی” معروف به پیر پالان دوز، بیست و هفتمین قطب فرقه ذهبیه است که از عرفای شیعه مذهب بود و قبر او در مشهد می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به مقبره پیر پالان دوز خواهیم زد، با ما همراه باشید.

مقبره پیر پالان دوز

فرقه ذهبیه مشروعیت خود را با یک حدیث جعلی از امام رضا(ع)، اعلام کرده و نام فرقه خود را از حدیث معروف “سلسله الذهب” از امام رضا(ع) انتخاب کرده اند که هیچ یک سند تاریخی ندارد. پیر پالان دوز یکی از صوفیان دوره صفویان است و آرامگاه او نیز یکی از بناهای به جا مانده از آن دوره می باشد که در سال ۹۸۵ ه.ق. با تلاش های قنبرعلی بن خواجه حسین احداث شده است. محمد عارف عباسی در روستای کارده مشهد چشم به جهان گشود و بعد از رسیدن به دوران جوانی، برای خودسازی و سیر و سلوک، به محضر اساتیدی همچون کمال الدین حسین تبادکانی رسید و مراحل عرفان را طی کرد و به یکی از عرفای بزرگ آن دوران تبدیل شد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  آرامگاه فردوسی، شهر مشهد، خراسان رضوی

شیخ محمد با وجود اینکه از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار بود و نیازی به کار کردن نداشت، ولی برای گذران زندگی به پالان دوزی مشغول بود و ازین رو به پیر پالان دوز شهرت یافت. شیخ محمد علاوه بر پالان دوزی، دارای خط زیبایی بود و یک قرآن هفت سوره ای از آن باقی مانده است که به خط زیبای ثلث می باشد. همچنین در علم کیمیاگری نیز تبحر داشت. اولین مقبره پیر پالان دوز دز زمان سلطنت پدر شاه عباس صفوی یعنی شاه محمد خدابنده ساخته شد. این مقبره از قسمت های مختلفی مثل صحن، بخش اصلی آرامگاه و فضاهای اطراف آن، رواق ها، ورودی و… تشکیل شده است. از تزیینات این مقبره می توان به طاق نماهای تیزه دار، قاب های مستطیلی، لچکی ها، کاشی کاری ها فیروزه ای، نقش های هندسی و ترنج اشاره کرد.

مقبره پیر پالان دوز
علاوه بر اینها، بنای مقبره که به شکل یک چهارگوش است، دارای یک گنبد پیازی شکل در بالای بنا و یک ایوان آجری در مقابل آن است. همچنین در داخل نیز یک شاه نشین دارد که به وسیله یزدی بندی های زیبا به همراه نقاشی هایی تزیین شده است. هرچند که این بقعه در سال های اخیر به طور کامل بازسازی شده است ولی در اثر رطوبت قسمت های زیادی از نقاشی ها ازبین رفته اند. مقبره پیر پالان دوز در ضلع شمال شرقی حرم مطهر قرار دارد.

مقبره پیر پالان دوز

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا (ع)، مقبره پیر پالان دوز

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته