پارک طالقانی | تورکام

پارک طالقانی

پارک طالقانی
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

پارک طالقانی

پارک طالقانی

امروزه درخت و فضای سبز بیش از گذشته دارای اهمیت شده و این احساس نیاز به درخت و درختکاری در شهرهای صنعتی صدچندان است. چرا که بدون این تصفیه خانه های طبیعی امکان تنفس و ادامه حیات در این شهرهای با هوای آلوده بسیار مشکل است. حال اگر این فضاهای سبز به صورت یک تفرّجگاه عمومی با امکانات رفاهی مناسب در اختیار عموم قرار داده شود، در واقع با یک تیر دو نشان زده ایم. پارک جنگلی طالقانی یکی از ریه های تنفسی شهر تهران و یکی از این فضاهای تفریحی ایده آل می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به پارک طالقانی خواهیم زد، با ما همراه باشید.

پارک طالقانی

عباس آباد یکی از مناطق قدیمی تهران است که در گذشته به نام “تپه های داوودیه” و بعدها “پارک جهان کودک” شناخته می شد. امروزه پارک طالقانی نیز در همین تپه های عباس آباد تأسیس شده است. این محل قبل از تبدیل شدن به پارک، جزء اراضی کشاورزی بود و بخشی از آن را بانک کشاورزی در اختیار داشت که شرکت نوسازی عباس آباد آنجا را خریداری نمود و در سال ۱۳۵۰ طرح نوسازی و ساخت پارک طالقانی را در مجلس به تصویب رساند. لوئیس دیویس، مهندس مشاور انگلیسی، طرح پروژه پارک را تهیه کرد و در سال ۱۳۵۶ به همراه یک شرکت اسپانیایی، فضاسازی و سیستم آبیاری پارک را آغاز کرد که اجرای آن ۴ سال به طول انجامید.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  کلیسای مریم مقدس

این پارک که در سال ۱۳۶۱ به طور رسمی بازگشایی شد، با ۳۳ هکتار وسعت، امروزه در ناحیه ۴ منطقه ۳ شهرداری تهران قرار دارد و در ده سال اخیر تغییرات زیادی کرده است و امکانات رفاهی و تفریحی متعددی به آن اضافه شده است که ازجمله می توان به مسجد، زمین های بازی و ورزشی مثل زمین بسکتبال برای کودکان و نوجوانان، وسایل ورزشی، میزهای پینک پنک و شطرنج، بوفه، کافی شاپ و رستوران، بیش از ۳۰ آلاچیق، صندلی و نیمکت در سراسر پارک، پارکینگ، سرویس بهداشتی و … اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این پارک، مسیرهای پیاده روی چوبی در لابلای درختان انبوه است که محیط مناسب برای ورزش فراهم کرده است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  عمارت کوشک شقاقی

جالب است بدانید که این پارک جنگلی بیش از ۴۰۵۱۴ اصله درخت و درختچه در ۷۵ گونه مختلف دارد مثل درختان کاج، اقاقیا، توت، ارغوان، سپیدار، نارون، چنار، گردو، افرا، انجیر، سرو، بلوط و انواع درختچه‌ ها نظیر توری، شمشاد و انواع گل‌های رز، کوکب‌، شمعدانی، یاس زرد و… که فضای این پارک را بسیار شاداب و دلچسب کرده اند. همچنین متولیان این پارک در فرهنگ سازی به جهت حفظ محیط زیست پیشگام بوده و توصیه های مهم و مفیدی را در قالب تابلوهایی به کودکان و بزرگسالان یادآوری کرده اند. همچنین محل هایی برای پختن کباب ایجاد کرده اند که به محیط طبیعی پارک آسیبی وارد نشود. از دیگر نکات این پارک، پرچمی است که در آن نصب شده است. این پرچم با میله ای به ارتفاع ۱۵۰ متر و وزن ۲۵۰ تن بزرگترین پرچم کشور ایران می باشد، مساحت پارچه این پرچم ۱۰۰۰ متر مربع است. نکته دیگر پارک طالقانی، متصل شدن آن به پارک آب و آتش به وسیله پل طبیعت و موزه دفاع مقدس است که هم پارک آب و آتش، هم پل طبیعت و هم موزه دفاع مقدس از دیدنی های زیبای پایتخت هستند.

پارک طالقانی
این پارک بزرگ، در کنار سه بزرگراه همت، حقانی و مدرس است و در بین مسیرهای رسیدن به پارک، بهترین و راحت ترین مسیر دسترسی، از بزرگراه حقانی می باشد به این صورت که در خط یک مترو سوار شده و در ایستگاه حقانی پیاده می شوید، با پنج دقیقه پیاده روی به پارک می رسید. مسیر های دیگر مثل ایستگاه همت، مسیر پیاده روی بیشتری دارند. با خودروی شخصی نیز از هر سه بزرگراه می توانید خود را به پارک برسانید ولی چون پارکینگ پارک در خروجی بزرگراه حقانی قرار دارد، بهتر است از همین بزرگراه استفاده کنید.

پارک طالقانی

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: تهران، بزرگراه حقانی، پارک جنگلی طالقانی

برچسب‌ها

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته