مسجد نصیرالملک

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

مسجد نصیرالملک

 مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی در شهر استان واقع شده است.مسجد نصیرالملک از مساجد قدیمی و از زیباترین مساجد ایران است. مسجد نصیرالملک از بناهای دوره قاجاریه می باشد.

مسجد نصیر المک در خیابان لطفعلی خان زند  در محله گود عربان واقع شده است ،این مسجد به سبب رنگ و طرح در بین مساجد ایرانی شهره دارد. این مسجد نه‌تنها زیباترین مسجد شیراز، بلکه زیباترین مسجد ایران است.

مسجد نصیرالملک به فرمان میرزا حسن‌علی، ملقب به نصیرالملک از بزرگان دوره قاجار ساخته شد و معماری آن کار محمدحسن معمار بوده است که ساخت آن حدود 12 سال، از سال 1293 تا 1305 خورشیدی، طول کشیده  است.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک دارای صحن نسبتا بزرگی است این صحن در قسمت شمالی مسجد قرار دارد در ورودی این صحن دارای یک طاق است که توسط کاشی کاری تزیین شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   تنگه واشی

مسجد نصیر الملک دارای دو شبستان شرقی و غربی است که شبستان غربی پوشش آجری دارد وزیبایی خاص خود را دارد٬ طاق این شبستان روی ستون‌های سنگی و با طرح مارپیچ روی آن در دو ردیف شش‌تایی و به‌ تعداد دوازده عدد به‌ نیت دوازده امام قرار گرفته است.شبستان غربی این مسجد دارای هفت در چوبی است که با شیشه های رنگی تزیین شده است. مسجد نصیر الملک به طور کلی از مسجد وکیل شیراز الهام گرفته است با این همه معماری این بنا منحصر به فرد است.
مرمت و نگهداری مسجد نصیر الملک با رعایت استانداردهای بین‌المللی از سال‌ها پیش آغاز شده است. مسجد نصیر الملک دارای دو دوره تعمیرات می‌باشد یک دوره مربوط به خودرو در ۷۰ سال قبل که بجز تعمیره پوشش کف تعمیر دیگری نداشته تعمیر دوم از سال ۱۳۷۰ آغاز و تا سال ۱۳۸۵ ادامه داشته است امروز هم تعمیراتی در مسجد در حال انجام شدن است .مرمت آثار تاریخی در بخش‌های گوناگون مسجد عبارتند: از مقاوم‌سازی پی ساختمان، ایجاد کانال دفع نم، مقاوم‌سازی و دوخت و دوز ترک‌ها، مقاوم‌سازی و… .

مسجد نصیرالملک

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   ارگ علیشاه

مسجد نصیر الملک همه ساله در ایام تعطیلات بویژه نوروز میزبان گردشگران خارجی و ایرانی می باشد که دیدن این مسجد به زیبایی های معماری ایرانی اسلامی علاقه مند تر می شوند.

نشانی : شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، محله گود عربان

اگر تا به حال از این مکان بازدید داشته اید لطفا دیدگاه ارزشمند خود را در پایین درج کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *