نارنجستان قوام | باغ موزه ای با معماری و نقش و نگاری بی نظیر

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

نارنجستان قوام

باغ موزه نارنجستان قوام شیراز

ما را در این نوشته کوتاه همراهی کنید تا با هم به استان ، شهر زیبای شیراز ، باغ نارنجستان قوام سفر کنیم و خاطرات خوبی را با هم رقم بزنیم.

باغ نارنجستان قوام هم اکنون به شکل یک باغ موزه در معرض دید گردشگران قرار دارد، این باغ تقریبا در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان واقع شده است. به علت فراوانی درخت نارنج، این مکان باغ نارنجستان نامیده شد. این باغ در زمان قاجار توسط علی‎محمد خان قوام‎الملک آغاز و در سال ۱۳۰۰هـ . ق بوسیله فرزندش محمد رضا قوام‎الملک تکمیل گردید.

هنگام ورود به باغ همان طور که مشاهده می کنید درب اصلی ورودی رو به جنوب است و سردر ورودی با تزیینات آجری و کتیبه‎ای سنگی از مرمر سرخ فام دربردارنده آیاتی از قرآن کریم است و از چوب ساج با منبت‎کاریهای زیبا ساخته و به هشتی باز می‎شود و بوسیله دو راهرو به محوطه باغ راه دارد.

نارنجستان قوام

عمارت اصلی باغ در بخش شمالی دارای ایوان دو ستونه می باشد معماری این عمارت به شیوه معماری زندیه در دو طبقه و یک زیرزمین است. علاوه بر عمارت اصلی در قسمت های شمالی و جنوبی و شرقی باغ هم ساختمان هایی وجود دارد.

همان طور که مشاهده می کنید در دو سمت ایوان بزرگ دو مسیر برای رفتن به سایر قسمت ها درست شده که با کف محوطه دو متر اختلاف دارد و ستون های ایوان بزرگ از جنس سنگ مرمر یکپارچه، بدنه استوانه ای و سرستون های دارای مقرنس ساخته شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مقبره شمس تبریزی

عمارت نارنجستان به مساحت ۹۴۰ متر مربع در باغی به وسعت ۳۵۰۰ مترمربع در دو قسمت شمالی و جنوبی بنا شده است. باغ موزه نارنجستان قوام در اردیبهشت سال ۱۳۵۳ با شماره ۱۰۷۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در بالای عمارت اصلی سه هلال موجود است که با نقوش اسلیمی تزیین شده که در مرکز آن دو شیر صفحه ای را از پایین و دو فرشته از بالا نگاه داشته اند که بر روی آن آیه نصر من الله و فتح قریب حک شده است و در طرفین دو هلال دیگر صحنه ای از شکار آهو، توسط پلنگ به چشم می خورد.

نارنجستان قوام

این باغ در سال ۱۳۴۵ به دانشگاه واگذار گردید و بین سالهای ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸  مورد استفاده موسسه آسیایی تحت نظارت پرفسور آرتور پوپ بود و در سال ۱۳۷۸ در اختیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه قرار گرفت.

عمارت نارنجستان به مساحت تقریبی ۹۴۰ متر مربع در باغی به وسعت ۳۵۰۰ متر مربع در دو جبهه شمالی و جنوبی بنا شد. این باغ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۷۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

تورکام شما را به دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:

استان ، شهرستان ، خیابان لطفعلی خان زند، محله درب شیخ

 


چنانچه از این باغ زیبا بازدید کرده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *