موزه پارس | قدیمی ترین موزه بجای مانده از دوران زندیه در استان فارس

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

موزه پارس

موزه پارس

استان فارس و به ویژه شهر یکی از شهرهای با سابقه کشور است که از نظر آثار تاریخی بسیار غنی بوده و علاوه بر این آثار تاریخی، از نظر آب و هوا، طبیعت و باغ های قدیمی نیز زبانزد می باشد. حال اگر این دو ویژگی در یک جا جمع شود، یکی از دلپذیرترین مکان های گردشگری را ایجاد می کند که موزه پارس از جمله این اماکن است.

در این نوشته کوتاه سری به موزه پارس خواهیم زد، با ما همراه باشید.

موزه پارس

یکی از دوره های درخشان تاریخ ایران، دوره زندیه است که آثار بی نظیری از آن دوره به جا مانده است. یکی از این آثار باشکوه، عمارت کلاه فرنگی است که در داخل باغ نظر قرار دارد. این باغ موزه که به نام های دیگری همچون باغ شاهزاده، عمارت کلاه فرنگی، آرامگاه وکیل و باغ حکومتی نیز شناخته می شود، یک ساختمان هشت ضلعی است که طبق نوشته های به جامانده، شخص کریم خان به ساخت آن نظارت مستقیم داشت.

این عمارت محلی برای انجام اعیاد و مراسمات رسمی و پذیرایی از مهمانان خارجی بود و دارای یک تالار مرکزی و چهار اتاق شاهنشین است که در اطراف آن قرار دارند. در فضای بیرونی ساختمان چهار آب نما وجود داشت که آبنمای شمالی به دلیل قرار گرفتن در مسیر طرح های شهرداری، تخریب شد. علاوه بر این، یک آب نمای یکپارچه مرمرین در داخل عمارت است که در طراوت فضای آن تأثیر بسزایی دارد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   کاخ چهلستون

همچنین نمای ساختمان به وسیله کاشی هایی با نقش گل و گیاه و پرنده و نیز اسپرها و لچکی های کاشیکاری شده در بالای عمارت، تزیین شده است.

این عمارت که در سال 1315 ه.ش. با تلاش های انجمن آثار ملی ایران و اشخاصی مثل علی اصغر حکمت، علی سامی و فریدون تَوَلَلی، به یک موزه تبدیل شد که این موزه قدیمی ترین موزه استان است و به سه دوره پیش از تاریخ، دوره های هخامنشی و ساسانی و همچنین دوره های اسلامی پرداخته است و آثار نفیسی از آنها را در معرض عموم قرار داده است.

پس از وفات کریم خان، او را در همین مکان دفن کردند ولی در سال 1206 ه.ش. آغامحمد خان قاجار با توجه کینه ای که از کریم خان در دل داشت، قبر او را نبش کرد و استخوان هایش را به کاخ گلستان انتقال داد که در زمان رضا میر پنج نیاز (رضا شاه) دوباره استخوان های او را به این مکان برگردانده و در شاه نشین شرقی یه خاک سپردند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   برج یانقین | اولین برج آتش نشانی کشور با معماری بینظیر

آثاری که در موزه پارس قرار دارد شامل اشیای فلزی، سفالی، سکه ها، مهر ها و… است که از هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره های معاصر، کشف شده اند. همچنین تابلوهای نقاشی که از نقاشان معروف دوره زندیه مثل آقاصادق، میرزابابا نقاشباشی و جعفر، به جا مانده است. از آثار جعفر می توان به تابلوی معروف او که از کریم خان در حال قلیان کشیدن و جمعی از بزرگان دربار مثل لطفعلی خان زند، زکی خان، شیخ علی خان و صادق خان کشیده، اشاره کرد.

علاوه بر این، مجموعه نقاشی های آب رنگ لطفعلی صورتگر شیرازی و نیز آثار نقاشان معاصری نظیر برخی از شاگردان کمال الملک مثل صدرالدین شایسته و میر مصور در موزه پارس دیده می شود.

موزه پارس
علاوه بر این آثار هنری، مجموعه نفیس 30 جلدی قرآن که در قرن 8 ه.ق. به خط یحیی الجمالی الصوفی، در زمان شاه ابواسحاق اینجو و به درخواست خاتون نوشته شده، به چشم می خورد. از دیگر قرآن های قدیمی موزه می توان به قرآن معروف هفده من اشاره کرد. این قرآن دوجلدی به خط ثلث عالی، توسط ابراهیم سلطان پسر شاهرخ تیموری نوشته شده و سال ها در بالای دروازه قرآن قرار داشت و در سال 1316 ه.ش. به این موزه منتقل شده است.

هرچند که آثار موجود در موزه پارس بسیار نفیس هستند ولی خود معماری عمارت کلاه فرنگی نیز قابل توجه است و به زیبایی آن افزوده است. این عمارت دوطبقه با سقف شیروانی، 14.8 متر ارتفاع داشته و دارای 4 ورودی و 4 اُرُسی است. ازاره های یکپارچه نیز از دیگر بخش های ساختمان است. ویژگی این ازاره های یک تکه این است که ابتدا سنگ ها در محل مورد نظر نصب شده و سپس کنده کاری و حجاری روی آنها صورت گرفته است.

در کاشی کاری های زیبای عمارت علاوه بر تصاویر گل و گیاه، در دو ضلع آن صحنه شکارگاه و در دو ضلع دیگر داستان بر تخت نشستن سلیمان نبی منقوش شده است.

موزه پارس
در محوطه باغ علاوه بر دو حوض و راهرو هایی در میان درختان باغ، در قسمت غربی، سنگ استوانه ای شکل به نام لوح تاریخ وجود دارد که روی آن سه کتیبه به سه خط ثلث، نسخ پهلوی و نستعلیق نوشته شده است که به سه دوره سلجوقی، صفوی و قاجار مربوط می شود. سنگ های ازاره کاخ خورشید نیز از دیگر آثار تاریخی محوطه باغ هستند که روی یکی نقش دو شیر و روی دیگری نقوش شاهنامه به چشم می خورد.

محوطه باغ نیز بسیار دلنشین و خاطره انگیز است و می توانید روی نیمکت ها و صندلی هایی که در میان درختان جوان و کهن باغ تعبیه شده اند لحظات خوبی را سپری کرده و عکس های به یادماندنی ثبت کنید.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان ، شهرستان شیراز، خیابان کریم خان زند، باغ نظر، موزه پارس

 


اگر از نردیک از این موزه تاریخی بازدید کرده اید، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *