موزه آبگینه | تورکام

موزه آبگینه

استان تهران, استان ها, تهران, جاذبه های تاریخی, جاذبه های گردشگری, موزه ها

۱۳۹۶/۱۰/۱۶

توسط : هادی عباس زاده

176 بازدید

موزه آبگینه
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

موزه آبگینه

موزه آبگینه

اگر بگوییم موزه آبگینه و سفالینه تهران یکی از زیباترین موزه های جهان است، گزافه نگفته ایم. این موزه علاوه بر اشیاء و آثار ارزشمند آن، دارای ساختمانی بسیار زیباست که از یادگارهای دوره قاجار می باشد و به خودی خود از جذابیت خاصی برخوردار است. همانطور که از اسم موزه هم پیداست، آثار نفیس شیشه ای، بلوری و سفالی که قدمت آنها از چندین هزار سال پیش تا قرن اخیر هستند، به نمایش گذاشته شده اند.

در این نوشته کوتاه سری به موزه آبگینه تهران خواهیم زد، با ما همراه باشید.

موزه آبگینه

 

احمد قوام معروف به قوام السلطنه یکی از مردان پرنفوذ در سیاست حکومت های قاجار و پهلوی است که در طول حیات خود در پست های زیادی بوده است. برای نمونه ۳ بار نخست وزیری در زمان قاجار، در سلطنت پهلوی نیز ۲ بار به عنوان نخست وزیر، ۱۴ بار وزیر امور داخلی، ۴ بار وزیر امور خارجه، ۴ بار وزیر امور مالی، ۲ بار وزیر جنگ و یک بار هم به عنوان وزیر عدلیه منصوب شد.قوام السلطنه در زمان احمدشاه دستور ساخت خانه ای را داد که علاوه بر منزل شخصی، محل کار او نیز محسوب می شد. این خانه تاریخی، که دارای دو ساختمان اندرونی و بیرونی است، روی هم رفته ۱۰۰۰ مترمربع زیربنا دارد و در وسط باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع در سال ۱۲۹۹ ه.ش. با یک معماری تلفیقی منحصربفرد ایرانی- اروپایی ساخته شد. این دو ساختمان شبیه هم بوده و هر دو دارای دوطبقه و یک زیرزمین است با این تفاوت که ساختمان اندرونی از تزئینات و ظریف کاری های کمتری برخوردار است. این خانه از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۶ ه.ش. به مدت ۷ سال سفارتخانه مصر  و بعد از آن سفارتخانه افغانستان و در نهایت به عنوان بانک بازرگانی مورد بهره برداری قرار گرفت. سال ۱۳۵۶ نقطه عطف این خانه زیبا بود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  گنبد مینا

در سال ۱۳۵۶ تصمیم بر آن شد که با ایجاد تغییراتی این خانه را به یک موزه با موضوع ظروف و اشیاء شیشه ای تبدیل کنند. لذا هانس هولین، معمار معروف اتریشی برای این کار انتخاب شد. یکی از ویژگی های این معمار این است که در معماری، رویکردی “پُست مدرنیته” دارد، لذا شما در این موزه می توانید ابتکارات هولین را در طراحی داخلی به ویژه ویترین های آن ببینید که با الهام گیری از تَچر داریوش، کعبه زرتشت در نقش رستم و نیز ستون های تخت جمشید، به زیبایی انتقاد خود را از مدرنیته نشان داده است. از دیگر تزئینات موزه می توان به منبت کاری های چهارچوب درها و پله ها، اُرُسی های چوبی پنجره ها، کاشی کاری ها، آینه کاری ها و نیز آجرکاری های متنوع نمای ساختمان که به ۵۰ نوع می رسد، اشاره کرد.

موزه آبگینه
در بازطراحی، این خانه تاریخی، به پنج سالن تقسیم بندی شد که به نام های تالار ، تالار بلور، تالار صدف، تالار زرین و تالار لاجورد شناخته می شوند که تالار و تالار بلور در طبقه همکف و بقیه در طبقه فوقانی قرار دارند. قدمت کهن ترین اشیاء شیشه ای این مجموعه به هزاره دوم قبل از میلاد برمی گردد که سیلندر(لوله)های شیشه ای هستند و از معبد چغازنبیل کشف شده اند. قدیمی ترین سفال هم مربوط به دوره اشکانی است.

موزه آبگینه
در تالار زرین نیز ظروف طلایی به جا مانده از دوره سلجوقی وجود دارند که با خطوط نسخ و نستعلیق و چهره های مغولی آراسته شده اند. تالار لاجورد هم به دلیل وجود ظروف با لعاب هایی به رنگ فیروزه مربوط به قرون هفتم و هشتم، به این اسم نامیده شده است. در کنار این تالارهای بی نظیر بخش های دیگری از جمله کارگاه ها و کلاس های شیشه گری و سفالگری، کتابخانه تخصصی باستان شناسی، تاریخ و هنر با ۴۰۰۰ جلد کتاب فارسی و انگلیسی، و نیز بخش های اداری، خدماتی و تأسیساتی موزه قابل مشاهده است.

موزه آبگینه

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر، پلاک ۵۵، موزه آبگینه تهران

برچسب‌ها

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته