مدرسه جهانگیر خان

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

مدرسه جهانگیر خان

یکی از دوره های درخشان تاریخ ایران، دوره صفویه می باشد. شاید یکی از دلایل آن، علاوه بر یکپارچه کردن ایران، رسمی شدن مذهب شیعه در کشور باشد. از آن دوره به بعد مدارس علمیه در کشور رونق یافته و علاوه بر تربیت انسان های وارسته، معماری های اصیل بناها نیز درخور توجه است. مدرسه جهانگیر خان یکی از این مدارس قدیمی می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به مدرسه جهانگیرخان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

مدرسه جهانگیر خان

اگر هریک از ما به جای جهانگیرخان قشقایی بودیم شاید تصمیمی که او گرفت، نمی توانستیم بگیریم. جهانگیرخان قشقایی در یک خانواده اصیل و خان زاده از ایل قشقایی در روستای دهاقان از توابع شهرضای به دنیا آمد. خواندن و نوشتن را در همان جا آموخت و علاقه فراوان او به تحصیل، پدرش محمدخان را که مردی صاحب علم و فضایل بود، مجاب کرد برایش معلمی بگیرد. جهانگیر خان تا چهل سالگی در میان ایل خود زندگی کرد و یکی از خان های مطرح عشایر بود و در سوارکاری و تیراندازی بسیار ماهر بود و گهگاهی تار می نواخت.

داستان گرایش او به مباحث علمی و معرفتی و تهذیب نفس این گونه است که جهانگیر خان در یکی از روزهای چهل سالگی اش برای فروش محصولات و تهیه لوازم سالانه ایل، به بازار رفته بود که اتفاقی مدرسه صدر را دید و معنویت و شکوه مدرسه و علمای آن، او را مجذوب خود کرد و جهانگیر خان را در بزرگترین دوراهی زندگی اش قرار داد. آیا به ایل خود برگردد و همچنان یکی از شخصیت های مهم و برجسته ایل باشد یا همانجا بماند و مثل یک طلبه ساده به تحصیل علوم دینی بپردازد؟ جهانگیر خان تصمیم خود را گرفت و با راهنمایی همای شیرازی حجره ای گرفت و تا پایان عمر در آن شهر باقی ماند.

مدرسه جهانگیر خان
استعداد و همت بلند او در فراگیری علومی چون فلسفه‌، فقه‌، اصول‌، ادبیاتِ عرب‌، طب‌، ریاضی‌، هیئت‌ و نجوم‌ به قدر عالی بود که چند سالی نگذشت که تبدیل به یکی از اساتید برجسته علوم عقلی و نَقلی شد. تبحر و استادی او به قدری بود که در حوزه های علمیه به “خان” شهرت یافت و گاهی در کلاس های او کثرت طلاب به حدی بود که به اجبار کلاس ها را خارج از مدرسه صدر برگزار می کردند. یکی از ویژگی های جهانگیرخان این بود که با وجود رسیدن به جایگاهی عالی، هرگز لباس مرسوم عالمان را نپوشید و همواره لباس عشایری به تن می کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   نقش رستم

در روبروی مسجد جامع، مدرسه ای کوچک ولی بسیار قدیمی وجود دارد که قدمت آن به دوره صفویه برمی گردد. معماری این مدرسه  دارای سردر چندضلعی زیبا می باشد. به طوری که هم دیوارها، هم باغچه ها و هم حوض آن به صورت چندضلعی ساخته شده است. علاوه بر این سقف اتاق ها و ایوان ها به شکل زیبایی مقرنس کاری شده و توسط کاشی های لاجوردی تزیین شده است. این مدرسه در طول تاریخ چندین مرتبه مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.علت نامگزاری این مدرسه به این نام این است که اولین بار توسط جهانگیر خان مرمت شد. یک بار هم زمان فتحعلی شاه و بار سوم به دستور ناصرالدین شاه مرمت شده است. به همین دلیل “مدرسه ناصری” نیز نامیده می شود. آخرین تعمیرات این مدرسه به سال 1373 ه.ق. در زمان آیت الله بروجردی صورت گرفته است که در سردر ورودی آن نوشته شده است.

مدرسه جهانگیر خان

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

، 45 متری عمار یاسر، کوچه مسجد جامع، مدرسه جهانگیر خان

 


چنانچه از این مدرسه تاریخی بازدید کرده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *