خواجه ربيع

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع

نام اصلی خواجه ربیع ، ربیع بن خثیم است ، خواجه ربیع از طایفه بنی اسد است.

خواجه ربیع از جمله افرادی بود که صحابه پیامبر را درک کرده بود و از تابعینشان محسوب می شد، خواجه ربیع در شهر کوفه سکونت داشت ، خواجه ربیع از سرداران سپاه حضرت علی (ع) به شمار می آمد. خواجه ربیع از خویشان معاویة بن ابوسفیان هم بوده است، بنابراین در سال‌های پایانی خلافت  حضرت علی ابن ابی طالب و بروز اختلاف میان او و معاویه، به قصد انزواء و دوری از نزاع طرفین عراق را به قصد ایران و خراسان ترک کرده است. به نوشته تاریخ نویسان امام رضا در هنگام ورود به شهر مزار خواجه ربیع را زیارت کرده است.

خواجه ربیع

در دوره صفویه در ایران شاه عباس بنا به توصیه خواجه ربیع فرمان به ساخت مقبره باشکوهی برای خواجه ربیع داد ،اساس بنای فعلی مقبره خواجه ربیع همان است که در سال‌های ۱۰۲۶ تا ۱۰۳۱ ه ق به امر شاه عباس ساخته شده است. مقبره خواجه ربیع در انتهای خیابان خواجه ربیع قرار دارد . مقبره خواجه ربیع در سال 1310 با شماره 142 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   موزه قاجار

آرامگاه خواجه ربیع از بیرون 8 ضلعی می باشد و در داخل 4 ایوانی است در بالای این مقبره یک گنبد فیروزه ای وجود دارد که ارتفاع آن از سطح زمین 18 متر است . در ساخت این بنا متبرک از تزیینات ایرانی و اسلامی استفاده شده است .

خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع  بسیار با شکوه و زیباست و این مقبره در بای سرسبز و بزرگ قرار دارد این مقبره در شمال شهر   ومنطقه خوش آب و هوای آن قرار دارد .  آرامگاه خواجه ربیع از قدیمی ترین مدفن های تاریخ  محسوب میشود و از حدود چهارده قرن پیش این مکان زیارتگاهی بوده است برای عموم مسلمانان .

نشانی: آرامگاه خواجه ربیع در روستای حسین آباد خواجه ربیع قرار دارد و اداره این مقبره بر عهده آستان قدس رضوی می باشد.


چنانچه تجربه بازدید از این مکان گردشگری را داشته اید، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *