کلیسا کانتور

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

کلیسا کانتور

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به استان به کلیسا کانتور داشته باشیم، کلیسا کانتور یا برج ناقوس در جنگ جهانی دوم همزمان با اشغال ایران توسط روس ها بنا گردید.

کلیسا کانتور هم اکنون در محوطه‌ای به نام کانتور قرار دارد که مجموعه‌های دیگری از جمله ساختمان شهرداری مرکز، منبع آب و پارک مشاهیر داخل این محوطه قرار دارد.

ورودی کلیسا در ضلع غربی آن قرار دارد که در بردارنده سقف شیبدار و درب ورودی می باشد، در داخل فضای کلیسا برج ناقوس قرار دارد که ارتفاع آن در حدود 11 متر است که بسیار چشمگیر می باشد.

در زمان مشروطه محوطه ای به نام کانتور در اختیار روس ها قرار گرفت تا در این محوطه دفاتر اداری خود را برپا کنند و این کلیسا نیز در داخل این مجموعه توسط شرکت راهسازی روس ها بنا گردید.

در فضای این کلیسا دو قبر وجود دارد که یکی مربوط می شود به یک خلبان روسی  که بر اثر سقوط هواپیمایش در طول جنگ جهانی اول کشته شد و دیگری متعلق به یک مهندس راه‌سازی روسی می‌باشد. این کلیسا کوچکترین کلیسای می باشد.

کلیسا کانتور

کلیسا کانتور به علت پلان صلیبی شکل، نمای آجری قرمز به همراه آجر لعابدار و نوآوری در فرم های تزئینی هندسی معماری منحصر به فردی به نسبت سایر بناهای استان قزوین دارد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

در قسمت هال کلیسا نماز خانه و محراب قرار دارد که در  دو طرف آن دو فضای مستطیل شکل طراحی شده است. فضای  داخلی محراب به شکل نیم دایره است و در بالای آن گنبدی قرار دارد. فضای نمازخانه شامل گنبد و فضاهای جانبی آن دارای پوشش تخت است. در نمای بیرونی این کلیسا، ستون‌های تزیینی زیبایی به چشم می‌خورد،که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

تورکام شما را به دیدن این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:استان قزوین ،شهرقزوین، خیابان طالقانی، خیابان دارایی، جنوب پارک مشاهیر (لاله ها)، کلیسا کانتور

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *