غار کتله‌خور

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

غار کتله‌خور

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به غار کتله خور در شهر داشته باشیم با ما همراه باشید. این غار در شهر در استان در فاصله 80 کیلومتری از قیدار و 173 کیلومتری همدان قرار دارد. غار کتله خور در منطقه ای مستطیلی شکل به ابعاد 1500در 2000 متر قرار دارد و دهانه غار در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد.

مردم بومی غار کتله خور را در گویش محلی کتل کوتول می نامند. برای رفتن به این غار می توانید از 2 راه ماشین رو استفاده کنید، جاده -سلطانیه-خدابنده- یا زنجان-بیجار-. کلمه کتله خور معانی مختلفی از قبیل تپه خورشید یا روستای بدون خورشید دارد، البته این احتمال وجود دارد علت این معانی این است که غار در یک کوه قرار گرفته که خورشید از پشت آن طلوع می کند که به جای کتل خورشید، کتل خور می گویند. کتله در زبان ترکی پستی و بلندی و خور به معنی راحتی و آسانی است.

غار کتله خور

برای اولین بار این غار در سال 1331 توسط یک گروه غارنوردان و کوهنوردان ایرانی به نام نیرو راستی کشف شد. هنگامی که به غار وارد می شوید یک دهلیز حدودا 400 متری است که سقف آن کوتاه می باشد پس از عبور از این دهلیز یک دالان 950 متری با سربالایی به ارتفاع 2 متر قرار دارد که با ادامه دادن این مسیر به تالار بلورین می رسید که در تالار ستون ها چسبیده و چاه 8 متری که محل خروج آب غار است را می بینید، بهتر است برای رفتن به دورن غار کتله خور یک راهنما همراهتان باشد.

غار کتله خور

هم اکنون در غار کتله خور تقسیماتی انجام شده، بخش جنوبی غار به صورت دالان طبیعی محل انجام مراسم های مختلف است و عموما ارهای فرهنگی در این قسمت انجام می شود. قسمتی از غار که در اختیار علاقه مندان به غار نوردی می باشد حدود 4 کیلومتر درازی دارد که البته هنوز هم انتهای این مسیر کشف نشده است. بخش دیگر غار هم در اختیار عموم است که از آن دیدن می کنند و طول آن 2 کیلومتر می باشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

غار آهکی کتله خور از لحاظ قدمت تقریبا با غار علیصدر یکی است (حدودا 120 میلیون سال)، هر دوی این غارها آهکی هستند ولی آهک غار کتله خور خالص تر است و این امر باعث شفافیت و زیبایی غار می شود. غار کتله خور نوعی غار نیمه خشکی و آبی می باشد. در مورد این غار زیبا و شگفت انگیز شواهدی موجود است که نشان می دهد در انتها به غار علیصدر متصل است، علاوه بر این این غار در 7 طبقه می باشد که تا به امروز فقط 3 طبقه آن کشف شده است.

غار کتله خور

قطر 70 سانتی 700 متر اولیه غار باعث شده که غارنوردان ابتدای مسیر را سینه خیز بروند، 100 متر اولیه غار با توجه به اسکلت های باقی مانده نشاندهنده این است که محل زندگی انسان های اولیه بوده است. با توجه به بررسی های تاریخی این غار در ابتدا یک غار کاملا آبی بوده است که در اثر انحلال آبی توده های عظیمی از سنگ ها از توده اصلی جدا شده و تشکیل طبقات این غار سبب شده که آب به طبقات زیرین برود و عملا غار به غار خشک تبدیل شود.

تورکام از شما دعوت می نماید تا از این مکان زیبا و شگفت انگیز دیدن کنید.

نشانی : استان زنجان، شهر گرماب، 5 کیلومتری گرماب

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *