کلوت

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

کویر کلوت

یکی از جلوه های مسحور کننده کویر، شهر افسانه ای کَلوت است. کلوت های شهداد حقیقتاً یکی از شگفتی های طبیعت کویر است که در دنیا نظیر ندارد. کلوت ها در یکی از گرم ترین نقاط دشت لوت قرار دارند ولی این معماری طبیعت به قدری زیباست که حتی گردشگران خارجی از اروپا، قاره سبز، برای دیدن آنها به این بیابان بی آب و علف سفر می کنند.

در این نوشته کوتاه سری به کلوت شهداد خواهیم زد، با ما همراه باشید.

کلوت

کلوت به عوارض طبیعی گفته می شود که در طول سالیان متمادی در اثر وزش بادهای شدید و همچنین آب های جاری دچار فرسایش شده و سازه های منحصر به فرد و باشکوهی را ایجاد کرده اند. واژه کلوت از دو بخش “کل”به معنای شهر و “لوت” همان کویر لوت، تشکیل شده است. برخی از جهانگردان خارجی این کلوت ها را “شهر ارواح” نامیده اند، چراکه وقتی از دور به آنها نگاه می کنی مانند یک شهر بزرگ با آسمان خراش های فراوان دیده می شوند که خالی از سکنه است. کلوت های شهداد که نام علمی آنها “یاردانگ” است، به قدری زیبا هستند که در نگاه اول تصور می شود انسان در ساخت آنها دست داشته ولی همه آنها دستمایه طبیعت است.

کلوت
هرچند که امروزه این منطقه شهر افسانه ای نامیده می شود ولی در قسمت های جنوبی کلوت، اشیائی از جنس برنز و سفال یافت شده که قدمت آنها به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد می رسد و این حاکی از این است که این منطقه قبل از کویری شدن دارای تجمع انسانی و شهری باستانی بوده است. بررسی های جغرافیدانان نشان می دهد که یک اتفاق ناگهانی مثل سیلی ویرانگر این شهر را از بین برده است.

کلوت
شهداد در اراضی حاشیه غربی دشت لوت، بعد از ، بیشترین آب دایمی را دارد، قله های آن که ارتفاع برخی به 3990 متر نیز می رسد، تا اواخر اردیبهشت پوشیده از برف است و باغ های مرکبات و خرما در آن به وفور یافت می شود. شهداد با شهر افسانه ای کلوت، حدود 40 کیلومتر فاصله دارد. کلوت با وسعتی حدود 11 هکتار، بزرگترین شهر کلوخی دنیاست که برای ورود به آن به مجوز نیاز دارید و برای گردش در آن به یک راهنما، چراکه سازه های کلوخی آن به قدری شبیه هم هستند که گم شدن شما در بین آنها قطعیست.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   آرامگاه پوریای ولی | پهلوان و شاعر شناخته نشده از شهر دارالمومنین خوی

اشاره کردیم که علاوه بر باد، آب، یکی دیگر از عوامل تشکیل کلوت ها است! بله آب. رود شور تنها رود دائمی در دل دشت لوت است که سرمنشأ آن کوه های غرب بیرجند است این رود که در طول سال دارای آب است، با پیمودن 200 کیلومتر، تا نزدیکی های شهداد امتداد می یابد. رود شور که از شورترین آب های جهان محسوب می شود، سبب شده تا حدود 100 هکتار از زمین های اطراف شهداد به نمکزار تبدیل شود و شش ضلعی های نمکیِ زیبایی را تشکیل دهد. در داخل کلوت ها هیچ پوشش گیاهی وجود ندارد و فقط در اطراف آنها درختچه های گز و بوته های استراگال به صورت پراکنده دیده می شود. البته عدم وجود پوشش گیاهی به خاک کلوت ها مربوط نمی شود زیرا جنس خاک آن از رس، ماسه و نمک است که البته شوری خاک آن مانع از رشد گیاهان شورپسند نمی شود بلکه علت عدم وجود پوشش گیاهی، بادهای سهمگینی است که گهگاهی در این منطقه می وزد و هر گیاهی را ریشه کن می کند.

کلوت
در سال های اخیر با ایجاد کمپ شهداد، این امکان برای گردشگران فراهم شده که در شهر کلوت اقامت شبانه داشته باشند. این کمپ یک هتل دو ستاره یا سه ستاره نیست، بلکه یک هتل “میلیون ها ستاره” است چرا که در کویر آسمان به قدری واضح است که میلیون ها ستاره در آن دیده می شود و به حدی آسمان به زمین نزدیک می شود که شما می توانید دست خود را بالا برده و ستاره ای برای خود بچینید. این کمپ که دارای 40 آلاچیق با مصالح طبیعی است، در بین چندین کلوت احداث شده تا از آسیب طوفان های شنی در امان بماند.

کلوت

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: ، 40 کیلومتری شهداد، کلوت شهداد

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *