کال جنی

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

کال جنی

از قدیم الأیام بشر با مسأله جن و به طور کلی مسائل ماوراءالطبیعه درگیر بوده و به کشف در این موضوع می پرداخت ولی همواره این مسأله در هاله ای از ابهام قرار داشت، لذا بشر نیز هر آنچه را که برایش مبهم می نمود به جن ارتباط می داد. در دره ای معروف به “کال جنی” وجود دارد که یکی از مرموزترین مناطق کشور محسوب می شود.

در این نوشته کوتاه سری به کال جنی خواهیم زد، با ما همراه باشید.

کال جنی

کویر یکی از دوپهلو ترین پدیده های طبیعت است، چراکه برخی از این پهنه شگفت انگیز و پر از سکوت، آرامش دریافت می کنند و برخی نیز از این سکوت مرگبار دچار تَوهم می شوند. کال جنی یا دره جن ها یکی از این مناطق است که البته حالت دوم و توهمات بومیان قدیمی بر زیبایی های آن غلبه کرده و به این نام معروف شده است و آن را محل زندگی ارواح و اجنه دانسته اند. کال به مسیر یا دره ای گفته می شود که توسط سیلاب ها ایجاد شده است. کال جنی نیز در امتداد قناتی در شمال ، در طول سالیان سال ایجاد شده است.

کال جنی
این دره بر خلاف نامش که خوف انگیز است، بسیار زیبا و دیدنی می باشد، چراکه علاوه بر جلوه های کویری اش، دارای آیتم های متنوعی است. مثلاً این دره دیواره های بلند و پرشیبی دارد و یا در میان این دیواره ها تونل ها و خانه هایی وجود دارد، معروف به خانه گبر، که زرتشتیان منطقه برای اسکان در این محل برای خود درست می کردند. باستان شناسان با توجه به یافته هایشان از حیات در این تونل ها و حفره ها، آنها را مربوط به دوره ساسانیان می دانند. دسترسی به این حفره ها که در دامنه دیواره های دره ایجاد شده اند، بسیار دشوار است.

کال جنی
آشنایی به منطقه لازمه دستیابی به بستر دره است. برای این منظور دو مسیر وجود دارد. اولین مسیر که توصیه می کنیم از این مسیر وارد دره شوید، بعد از اتمام جاده آسفالته و دوراهی استخر شاعر و پیمودن 5 کیلومتر جاده خاکی، به کال جنی می رسید. دومین مسیر هم از میانه های جاده خاکی و با استفاده از یک شکاف به داخل دره متصل می شود. علت توصیه مسیر اول، وجود چشمه آبی است که باعث سرسبزی منطقه و ایجاد نیزار و درختان نخل در هم تنیده شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دماوند

در طول مسیر دره، پدیده های زیبایی در اثر فرسایش باد و آب بر روی سنگ ها و دیواره ها ایجاد شده است. همچنین شکل دره یکنواخت نیست، در بعضی جاها به شکل U، در برخی قسمت ها به شکل V و در برخی جاها قسمت های بالایی، همگرایی بی نظیری دارند. از دیگر جذابیّت های کال جنی، وجود آبشارهای کوچک در برخی نقاط دره است که به زبان محلی شُلَن نامیده می شوند. همچنین در برخی جاها حوضچه هایی ایجاد شده که در تابستانها برای آب تنی مکان مناسبی هستند. اما از یک محل به بعد این دره کاملاً خشک و بی آب می شود چراکه این آب ها توسط روستاییان پایین دست دره، به داخل یک قنات هدایت شده اند.

کال جنی

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: ، 35 کیلومتری شمال طبس، جاده طبس- بشرویه، 5 کیلومتر بعد از دوراهی استخر شاعر، کال جنی

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *