ژئوپارک قشم

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

ژئوپارک جهانی جزیره اولین و تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه در سال 2006 میلادی در سازمان یونسکو به ثبت شبکه جهانی ژئوپارک ها رسید و کشور ایران را در زمره ی کشور هایی که پارک زمین شناسی دارند، قرار داد. در منطقه آسیا علاوه بر ایران کشورهای چین، مالزی، کره، ژاپن و ویتنام نیز صاحب ژئو پارک هستند، در سراسر جهان نیز تنها 19 کشور جهان صاحب این امتیازند.

 

در این نوشته می خواهیم با هم سفری به ژئوپارک داشته باشیم با ما همراه باشید.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک ها پدیده های زمین شناسی اند که در یک منطقه به وجود می آیند و ژئوپارک قشم نیز به واسطه قرار گرفتن در کنار سواحل زیباى خلیج و جنگل دریایى حرا، چندین پدیده بارز زمین شناسى را در خود جای داده و به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   آبشار زاوین

ژئوپارک قشم با مساحت حدود 30 هزار هکتار در غرب جزیره واقع و محدوده ای طولی است که  شرق آن به روستای طبل و سلخ، غرب آن به روستای گوری و کانی، شمال آن به ساحل شمالی و جنوب آن به ساحل جنوبی می رسد. در این مجموعه مجسمه های طبیعی، چین خوردگی ها، کوه های شگفت آور، سطوح تخت، صفه ها، ستون های حاصل از فرسایش، برجستگی ها، فرورفتگی ها، مخروط افکنه ها، کوهسرها، هیکل ها و تندیس های طبیعی شگفت انگیزی که به شکل های گوناگون وجود دارند، که هر کدام از این پدیده های زمین شناسی به خودی خود زیبایی و جذابیت منحصر به فرد خودش را دارد.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم از چند قسمت تشکیل شده:

بام قشم یکی از این قسمت ها می باشد. این قسمت چشم انداز فوق العاده ای دارد که سواحل جنوبی و شمالی را می توان از آنجا دید. فلات این قسمت 120 متر ارتفاع دارد. از بام قشم می توان جنگل حرا و دره تندیس ها وخلیج را مشاهده کرد.

در تنگه چاه کوه، دو تنگه عمود بر هم قرار دارد. تنگه های باریک با دیواره های دراز بسیار با شکوه هستند، عرض این دیواره در برخی نقاط به یک متر هم می رسد. دلیل نامگذاری چاه کوه این است که هنگامی که بارندگی می شود آب در کف تنگه جاری می شود و مردم محلی برای استفاده از این آب چاه هایی را حفر کرده اند. تنگه چاه کوه در یک لایه ماسه سنگی در میان لایه های مارن و سیلت و آهک و فرسایش انحلالی حفره ها، بریدگی های زیبایی به وجود آورده است.

ژئوپارک قشم

دره تندیس ها، دره ستاره افتاده، کاسه سلخ، دره شور، دولاب، نمکدان، کورکوراکوه و تنگ عالى سایر قسمت های ژئو پارک هستند که در هر کدام نوعی پدیده زمین شناسی رخ داده است. گردشگران داخلی و خارجی فراوانی سالانه از این پارک زمین شناسی دیدن می کنند و از این همه زیبایی طبیعی حیرت زده می شوند، گروه تورکام نیز از شما دعوت می کند تا از این مکان شگفت انگیز دیدن کنید.

نشانی:

استان ، جزیره قشم، بلوار ولیعصر، ژئوپارک جهانی قشم

 


درصورتیکه از این پارک شگفت انگیز بازدید کرده اید، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *