جنگل ابر

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود

کشور ایران دارای جنگل های زیبایی است که بسیاری از ما حتی اسم آن را نشنیده ایم، در این نوشته می خواهیم با هم سفری به جنگل ابر در 45 کیلومتری شمال شرقی واقع در استان سمنان داشته باشیم ما را در این سفر همراهی کنید.

علت نامگذاری جنگل ابر نزدیک بودن ابرها به درختان جنگل می باشد به گونه ای که گویی جنگل بروی ابرها سوار است، همین امر باعث شده تا گردشگران بسیاری علاقه داشته باشند که به این جنگل بروند و تجربه قدم زدن در میان ابرها را داشته باشند. این جنگل پوشیده از ابر با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل های شمال کشور قرار دارد.

جنگل ابر

در سال 1370 طرح احیای جنگل های مخروبه ابر شروع شد و 11216 هکتار از دامنه های شمال را در برگرفت، علاوه براین بیش از 200 هکتار از مناطق این ناحیه قرق و نهال کاری با کاشت گونه هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز و تعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه‌های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شد.

جنگل ابر

جنگل را می توان جزو بقایای دوران سوم زمین شناسی دانست، این جنگل ۱۱۴ اُمین اثر طبیعی کشورمان است که به وسیله سازمان میراث فرهنگی در تاریخ بیستم بهمن سال 1389 در فهرست آثار طبیعی ثبت شد. از لحاظ جغرافیایی در مجاورت روستای ابر شهر واقع شده و مرز بین دو استان گلستان و سمنان است. پس از عبور از میان باغات باصفای بسطام در ۴۵ کیلومتری شمال در مسیر جاده به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی به جنگل زیبای ابر می رسیم.

جنگل ابر

هم اکنون این جنگل جزو مناطق حفاظت شده است، در این منطقه چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار وجود دارد. جنگل ابر دارای سه ویژگی منحصر به فرد است که این ها دلیلی بر مهم بودن این جنگل می باشند:

  • قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم‌نظیری دارد.
  • اکوتن این ناحیه دارای اهمیت است؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌طوری که می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی‌برگ را در کنار درختان پهن‌برگ دید که این امر در گونه‌های جانوری هم تأثیرگذار بوده است.
  • جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است دارای اهمیت است؛ به‌طوری که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم‌نظیری در دنیا محسوب می‌شود.

جنگل ابر

پیشنهاد مطالعه برای شما:   باغ پروانه ها

پوشش جانوری و گیاهی این جنگل بسیار نادر و متنوع می باشد. گونه‌های جانوری منطقه عبارتند از خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول می باشند.

جنگل ابر

در حال حاضر بیش از 85 نوع گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده، آب و هوای خاصی که این جنگل دارد باعث شده درختان خاصی در این منطقه وجود داشته باشند همچنین جنگل ابر منبع گیاهان دارویی نیز می باشد، از گونه های گیاهی منطقه می توان به راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مشهور ترین درخت منطقه اورس اشاره کرد. در مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثری از انسان دیده نمی‌شود.

تورکام شما را به دیدن از این جنگل زیبا دعوت می کند.

نشانی:

استان سمنان، 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود

 


اگر تابحال به این جنگل بکر سفر کرده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *