گردنه حیران

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

گردنه حیران

گردنه حیران

شاید به تعداد انگشت شمار ایرانی وجود داشته باشد که نام گردنه حیران را نشنیده باشد. کلمه حیران که نام این مسیر پر پیچ و خم در سینه کوه های سرسبز است، شاید بهترین واژه برای توصیف این منطقه رویایی باشد چرا که انسان با تماشای مناظر آن شگفت زده و حیران می ماند و به قول آنوبانینی شکوه حیران توصیف ناشدنی است.

در این نوشته کوتاه سری به گردنه زیبا خواهیم زد، با ما همراه باشید.

گردنه حیران

نام این گردنه از اسم روستایی به همین نام از روستاهای شهرستان ، گرفته شده است. این روستا با 70 خانوار، حدود 300 نفر جمعیت دارد ولی در فصل گرما و مسافرت جمعیت آن حتی به 2000 نفر هم می رسد. این روستا که 30 کیلومتر از فاصله دارد، متشکل از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا است. گردنه حیران که آخرین منطقه حفاظت شده استان محسوب می شود، 2200 هکتار وسعت دارد که از این مقدار، 1000 هکتار آن جزء منابع ملی و مابقی متعلق به مردم منطقه است.

این گردنه در واقع بخشی از مسیر ارتباطی است که در برخی قسمت های آن دقیقاً چسبیده به مرز ایران و کشور جمهوری آذربایجان است، به این صورت که یک طرف گردنه کوه های پوشیده از گیاهان و درختان جنگلی و مرتعی است و سمت دیگر آن مشرف به دره ای است که رودخانه آستاراچای در آن جاری است، که این رود به همراه رود ارس مرز دو کشور را مشخص می کنند.

گردنه حیران

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   حافظیه

این گردنه 1500 متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد و چون یک منطقه ییلاقی است در اکثر مواقع مه آلود بوده و یک فضای بی نظیر ایجاد می کند ولی علت اصلی این مه گرفتگی رطوبت دریای خزر می باشد. شاید یکی از اولین جلوه های زیبای این مسیر رستوران های و بوفه های بین راهی است که یک فضای خودمانی و زیبا دارند، همچنین  کندوهای پرشمار عسل که همان جا می توانید عسل های کوهی مختلفی را تهیه کنید.

آب و هوای این منطقه بسیار مطلوب و دل انگیز است به ویژه در تابستان ها، ولی زمستان های سرد و کوهستانی دارد. همچنین در سال های اخیر ساخت و سازهای خانه های ویلایی افزایش یافته که نگرانی هایی را برای محیط زیست منطقه ایجاد کرده است. در سال 1390 نیز تله کابین حیران نیز به بهره برداری رسید که در کنار سایر امکانات تفریحی و گردشگری، به جذابیت منطقه و همچنین جذب گردشگر کمک شایانی کررده است. اگر فرصت کردید و به این منطقه زیبا و بی بدیل رفتید، در حفظ پاکیزگی و طراوت محیط زیست آن کوشا باشید.

گردنه حیران

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: 

گیلان، جاده اصلی به آستارا، ابتدای تونل تا 5 کیلو متری آستارا، گردنه حیران

 


اگر جاده حیران را بعنوان یکی از مسیرهای مسافرتی تجربه کرده اید، دیدگاه خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *