هشت بهشت

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

هشت بهشت

هشت بهشت اصفهان

یکی از باشکوه ترین آثار دوره صفوی عمارت تاریخی هشت بهشت می باشد که اتمام ساخت آن مقارن با اولین سال های سلطنت شاه سلیمان صفوی در سال ۱۰۸۰ هجری بود. این کاخ درون باغ بلبل بنا گردید. یکی از وجوه تسمیه این عمارت به هشت بهشت، از اصطلاح آن دوران به معنای هشتی یا ورودی بهشت می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به هشت بهشت خواهیم زد، با ما همراه باشید.

هشت بهشت

متأسفانه قسمت های زیادی از این باغ وسیع در طول دوره های مختلف، از بین رفته ولی ساختمان مرکزی و قصر تاریخی آن هنوز مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. این قصر دارای چهار نمای باشکوه و متفاوت از یکدیگر می باشد که به نظر نمای شرقی، نمای اصلی باشد. این کاخ دو طبقه، حدود دو متر بالاتر از سطح زمین بر روی یک پایه هشت ضلعی بنا شده است.
با توجه به نام عمارت، استفاده از عدد هشت در تعداد اجزای کاخ مشهود می باشد؛ به طور مثال تعداد واحدهای ساختمانی، حوض اصلی هشت پهلو، آجرهای کف پوش هشت پهلو و یا ساختمان عمارت که هشت گوشه می باشد.

هشت بهشت

طراحی راه پله های این بنای تاریخی طوری صورت گرفته که از هر چهارسو به هر دو طبقه امکان عبور و مرور فراهم است. در هر یک از طبقه ها چهار واحد، که مجموعاً هشت واحد جدا از هم وجود دارد که هر یک از آنها با معماری، گچبری، نقاشی ها و آینه کاری های متفاوت سامان یافته اند طوری که در برخی بخاری و در برخی دیگر حوض و فواره وجود دارد، که البته بیشتر آنها در دوره قاجار از بین رفته اند. در طبقه دوم مجموعه ای از رواق ها و غرفه های کوچک، با تزیینات زیبا نیز به چشم می خورد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مقبره رکن الدین اوحدی

در وسط تالار شمالی حوضی از جنس مرمر وجود دارد به نام حوض مروارید؛ علت این نامگذاری این است که آب به هنگام تراوش از سوراخ های حوض، به شکل گوی ها مروارید درمی آید. همچنین کاشی کاری های زیبا که به موضوعات مختلف مانند حیوانات پرنده، درنده و خزنده، داستان های پندآموز با نمادهای ملی و حماسی، صحنه های شکار حیوانات و همچنین اسطوره هایی چون سیمرغ، مزیّن این بنای باشکوه شده اند.

در زمان ناصرالدین شاه این عمارت به بانو افتخارالدوله واگذار شد، ولی بعد از فوت این بانو، قصر به دست وراث او افتاد و تغییرات فراوانی در این قصر اعمال شد، و متأسفانه امروز دیگر از آن نرده های چوب زرنگار، سنگ های یشم، قاب ها و چهارچوب های نقره و جام های بلور و شیشه های رنگارنگ اثری بر جای نمانده است و فقط در نوشته های سیّاحان فرانسوی چون شاردن یا آندره گدار به چشم می خورد.

هشت بهشت

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: 

خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجائی

 


اگر تابحال به این عمارت تاریخی سفر کرده اید، نظرات خود را با ما به اشترا ک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *