حافظیه

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

حافظیه

خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی معروف به لسان الغیب یکی از نوابغ و مشاهیر شعر ایران می باشد که مقبره او از جاذبه های گردشگری مشهور محسوب می شود.

شمس الدین در سال 726 ه.ق. در شهر شیراز به دنیا آمد و بنا به قولی پدرش بهاءالدین نام داشت. خواجه حافظ از همان دوران کودکی با مکتب خانه آشنا شد و از اساتید و علمای زمان خود از جمله قوام الدین عبدالله، اندوخته های علمی و ادبی فراوانی فراگرفت. او در دوران جوانی قرآن را به طور کامل و عمیق حفظ کرد. انتخاب تخلص حافظ هم به همین خاطر بود.

حافظیه

خواجه حافظ به دلیل طبع شعر بسیار قوی که داشت، در همان دهه دوم زندگی خود به شهرت زیادی دست یافت. در این دوران بود که در منطقه مهم ، خاندان اینجو به قدرت رسیدند. خواجه از ابتدا مورد لطف و تفضّل حکمای اینجو، بخصوص شاه جمال الدین ابواسحاق قرار گرفت و در دربار آنها صاحب منزلت شد.

حافظ از الطاف ابواسحاق بسیار بهره مند شد که البته در اشعار خود از این امیر منصف و ادب دوست به نیکی یاد کرده و قدردانی خود را با القابی نظیر جمال چهره اسلام و سپهر علم و حیاء نشان داده است.

حافظ به خاطر غزل های بسیار زیبا و کم نظیر خود، نه تنها در ایران بلکه در مناطق دوردستی چون هند، به شهرتی جاودانه و پویا دست یافت و مورد احترام فراوان سلاطین این مناطق قرار گرفت و دعوت های زیادی از او به عمل آمد اما حافظ برخلاف سعدی بیشتر عمر خود را در شیراز سپری کرد و فقط یک مسافرت به یزد داشت.

خواجه حافظ در سال 971 ه.ق. دار فانی را وداع گفت و در منطقه ای زیبا به نام گلگشت مصلی به خاک سپرده شد که بعدها به حافظیه مشهور شد.

اولین بنا بر فراز مقبره حافظ، 65 سال پس از درگذشت وی، توسط میرزا محمد یغمایی ساخته شد. و در طول تاریخ چندین بار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. از جمله در زمان شاه عباس صفوی، نادر شاه افشار و کریم خان زند که بارگاهی به سبک بناهای زندیه ساخت. سنگ قبری که امروزه وجود دارد از همان دوران زندیه باقی مانده است. عمارتی که کریم خان برای آرامگاه حافظ ساخت شامل تالاری با چهار ستون سنگی یکپارچه و باغی بزرگ در جلوی آن میباشد.

اما آرامگاهی که امروزه شاهد آن هستیم به دستور رضاشاه پهلوی، با معماری آندره گدار فرانسوی، با حفظ همان چهارستون و اضافه کردن 16 ستون دیگر، باغ و نارنجستان زیبا و 2 حوض مستطیل شکل تجدید بنا شد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   آرامگاه خیام نیشابوری

حافظیه حدود 20000 ترمربع مساحت دارد و قبر حافظ در قسمت شمالی قرار گرفته که یک متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. آخرین مرمت و بازسازی، در سال 1386، با تمیز کردن گنبد مسی، تعمیر قسمت های خراب ساختمان های اطراف و متصل کردن مقبره ها و باغ های اطراف به این مجموعه صورت گرفت.

تورکام از شما دعوت می کند تا از این مکان زیبا بازدید فرمایید.

نشانی: پایین تر از دروازه قرآن، بلوار گلستان، خیابان حافظیه، قبرستان خاک مصلی(حافظیه)

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *