گنبد مدور

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

گنبد مدور

گنبد مدور

در این نوشته می خواهیم با هم به دومین مزار از مزارهای پنج گانه ، یعنی گنبد مدور سفر کنیم ما را در این سفر همراهی کنید. گنبد مدور در سال 562 هجری قمری با آجر های خشتی و ساروج و سنگ های آهکی و حجاری شده ساخته شده، این بنا به دوره سلجوقان مربوط می شود. گنبد مدور یکی از برج های می باشد که دایره ای شکل بوده و از دو طبقه با سردابه و نمازگاه تشکیل شده است.

فاصله تاریخ ساخت گنبد مدور با تاریخ ساخت گنبد سرخ کوتاه می باشد ولی همان طور که مشاهده می کنید نمای بنایی این بنا نشان دهنده ی پیشرفت معماری در این مدت کم است. در حال حاضر بعضی از قسمت های این گنبد در اثر گذشت زمان تخریب و یا آسیب دیده و به همین علت مزار این گنبد ناشناخته مانده است، گنبد و سقف این بنا در طول سالیان از بین رفته و برای این که بیش از این تخریب نشود روی سقف را با شیروانی پوشانده اند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   باغ پروانه ها

گنبد مدور

نمای بیرونی برج بسیار ساده و همانند یک برج دفاعی فاقد تزیینات می باشد. بنای آجری گنبد کبود بروی سکوی بلندی از سنگ که سردابی در میان دارد، قرار گرفته ‌است. برج مدور فاصله ای حدود 10 متری با برج زیبای گنبد کبود دارد و شما گردشگران می توانید با سفر به این مکان هم از برج مدور و هم از برج گنبد کبود (مقبره مادر هلاکو) دیدن کنید. گنبد مدور در فرهنگ لغات به معنی دایره ای شکل و کنایه از آسمان می باشد. فقط سردر ورودی گنبد با طراحی مانند گنبد سرخ با آجر ها و کاشی های فیروزه ای رنگ و کتیبه ای به خط کوفی آراسته شده است.

تورکام از شما دعوت می کند تا از این بنای تاریخی دیدن کنید.

نشانی: استان ، شهر مراغه، خیابان موسوی

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *