قلعه الموت

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

قلعه الموت

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به قلعه الموت داشته باشیم. قلعه الموت در بالای کوهی از سنگ به ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. این کوه از نرمه گردن شروع شده و طرف مغرب ادامه پیدا کرده است، صخره های این کوه به رنگ سرخ و خاکستری هستند.

قلعه الموت

برای ورود به قلعه فقط یک راه وجود دارد که از انتهای ضلع شمال شرقی است و قلعه از هر چهار سمت پرتگاه است، کوه هودکان با فاصله ای نسبتا زیاد بر قلعه مشرف است. این دژ یکی از منحصر به فردترین دژهای تاریخی ایران است ؛قلعه الموت از جمله جاذبه های گردشگری است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از آن دیدن می کنند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   دریاچه پریشان | زیباترین و بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران

مردم محلی به قلعه الموت قلعه حسن می گویند، نام الموت با نام اسماعیلیه گره خورده است و حسن صباح رهبر فرقه اسماعیلیه از این قلعه به عنوان محل حکومت و ترویج عقاید اسماعیلیه استفاده می کرد. در تاریخ آمده است که این قلعه زندان بوده ولی در کاووش هایی که در این مکان انجام شده نمایانگر آن است که در قلعه الموت افرادی زندگی می کردند که مرتبه اجتماعی بالایی برخوردار بوده‌اند. قلعه الموت از دو قسمت تشکیل شده است : قسمت باختری که دارای ارتفاع بیش‌تری است به نام جورقلا یعنی قلعه بالا و پیلاقلا یعنی قلعه بزرگ خوانده می‌شود. قسمت خاوری آن را جیرقلا یعنی قلعه پایین و پیارقلا یعنی قلعه کوچک می نامند.

قلعه الموت

از جمله ویژگی های منحصر به فرد قلعه الموت سیستم پیچیده آب رسانی با تنبوشه‌هایی به قطر ۱۰سانتی متر است که از چشمه کلدر آب را به قلعه الموت می رساند و آب را در حوض های سنگی ذخیره می‌کند.

تورکام شما را به دیدن این مکان تاریخی دعوت می کند.

نشانی: شهر قزوین، معلم کلایه شمال شرقی روستای گازرخان، قلعه الموت

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *