سفر

تور

گردشگری

آرامگاه فردوسی، شهر مشهد، خراسان رضوی

فردوسی

آرامگاه فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی شاعر حماسی قرن چهارم و پنجم هجری قمری در توس خراسان ایران بود، فردوسی بزرگترین شاعر پارسی گو به شمار می‌آید که در جهان نیز به این شهره است.

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در باغی سرسبز در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد قرار دارد.

فردوسی

ساختمان مقبره فردوسی و موزه توس از شیوه معماری هخامنشی به‌ویژه آرامگاه کوروش نشئت گرفته است.کار مرمت و بازسازی این مکان به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ آغاز و با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به پایان رسید. نمای بیرونی آرامگاه فردوسی شامل عناصر تزئینی هخامنشی به‌خصوص ستون‌ها و سرستونها است و اشعاری که در دیوار های این بنا نوشته شده اند نشانگر شخصیت و رفتار و افکار وی هست. قسمت بالای آرامگاه فردوسی توخالی است و فضای داخل آن نیز الهام گرفته از معماری دوره اشکانی شامل ۲۰ ستون مرمری در پائین و ۸ ستون است. در آرامگاه فردوسی دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب شده که نشان دهنده صحنه هایی زیبا از شاهنامه حکیم فردوسی است.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  مسجد هفتاد و دو تن، شهر مشهد، استان خراسان رضوی

ساختمان آرامگاه فردوسی داراری ۹۰۰ متر زیر بنا می باشد و جنس مصالح آن از بتن،سنگ و کاشی است.سقف داخل آرامگاه حکیم فردوسی با کاشی‌کاری معرق و متأثر از عناصر تزیینی دوره هخامنشی و عصر فردوسی روکاری شده است. دیوارهای آن‌هم تماماً با سنگ‌هایی از منطقهی توس نماسازی شده است. آرامگاه فردوسی شباهت بسیار زیادی به مقبره کوروش در پاسارگاد دارد.

آرامگاه فردوسی دارای باغی حدود شش هکتار مساحت است که در این باغ علاوه بر آرامگاه فردوسی ، موزه و کتابخانه نیز وجود دارد که علاقه مندان به این حکیم عالی مقام می توانند از امکانات این مجموعه نیز استفاده بکنند.

آرامگاه فردوسی یکی از مکان های تاریخی و دیدنی شهر مشهد می باشد که سالانه بسیاری از پارسی نویسان و پارسی دوستان از آن بازدید می کنند.

نشانی:مشهد – بزرگراه آسیایی (جاده سنتو ) – سه راه فردوسی – سمت راست- شهر تابران توس – آرمگاه فردوسی


همین الان و به سادگی تصاویر زیبای خود از این محل را برایمان از طریق تلگرام و یا ایمیل ارسال کنید.

ارسال عکس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *