معبد داش کسن

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

معبد داش كسن

معبد داش كسن

معبد داش کسن در روستای ویر از شهرستان سلطانیه در استان قرار دارد این معبد در کوه های قرا دارد. این معبد از آثار تاریخی دوره ایلخانی محسوب می شود. شهر سلطانیه از شهرهایی در استان است که آثار باستانی زیادی دارد . این معبد در روستای ویر واقع شده است ، داش کسن در زبان ترکی به معنای سنگ بر یا برید سنگ است .

در معبد داش کسن نقش دو اژدها وجود دارد که مهم ترین اثر این منطقه تاریخی است ، معبد اژدها دارای طولی به اندازه 5 متر و ارتفاع یک و نیم متر می باشد . تاریخچه این  اثر تاریخی به زمان حکمرانی مغول در ایران بر می گردد البته قبل از آن نیز در زمان ساسانیان نیز مورد استفاده بوده است . در این معبد علاوه بر مجسمه دو اژدها(معبد اژدها) ، محراب هایی در دو طرف نقش دو معبد اژدها قرار دارد که این محراب ها آثار هنری و تاریخی بسیار زیبا و ظریفی هستند. در بعضی از منابع آمده است که این مکان به وسیله چینی ها درست شده است چرا که اژدها در فرهنگ چینی بسیار نمایان است و در برخی از منابع تاریخی آمده که این آثار توسط ایرانیان بوجود آمده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مسجد آقابزرگ

این معبد در حال حاضر با وجود این که در طول تاریخ صدمات زیادی دیده است ولی به خاطر نقوش زیبایی که دارد از مناطق مهم تاریخی بشمار می آید و در زمان ایلخان مغول ارغون تحت تاثیر فرهنگ ایران و چین بنا شده است . معبد داش کسن در دامنه تپه واقع است که این تپه کنار دشتی هموار و وسیع است قرار دارد. در کنار معبد اژدها تزیینات اسلامی نیز به چشم می خورد که نشانگر در هم آمیختگی فرهنگ چینی و ایرانی است.

نشانی:

استان – سلطانیه ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی سلطانیه، در نزدیکی روستای ویر

 


درصورتیکه قبلا از این اثر تاریخی بازدید کرده اید، دیدگاه خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *