چغازنبیل

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

چغازنبیل

چغازنبیل

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به محوطه تاریخی چغازنبیل داشته باشیم این مکان تاریخی در استان در نزدیکی شهر قرار دارد، همه ساله گردشگران بیشماری از چغازنبیل دیدن می کنند و می توان گفت این مکان از جمله جاهای پر بازدید محسوب می شود. چغازنبیل در سال 1979 در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد.

قدمت این شهر را چیزی در حدود 1250 سال پیش از میلاد تخمین می زنند که به دوران ایلامی ها می رسد.در زمان ایلامی ها شهر در حال ساخت بود ولی بعد از حمله آشوری ها ناتمام ماند. هزاران خشت و آجر استفاده نشده در این محوطه بیانگر این بحث است.

چغازنبیل به دستور پادشاه ایلامی اونتاش نپیریشا در نزدیکی رود دز ساخته شد و دوراونتاش نامیده شد. دوراونتاش به معنی قلعه اونتاش است و در  مرکز شهر معبد کنونی بنا شد که به صورت مطبق بود در حال حاضر فقط دو طبقه از آن باقی مانده است، نام این معبد زیقورات می باشد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   تخت جمشید | نماد تاریخچه باشکوه و باعظمت ایران در دوران هخامنشی

عظیم ترین معماری به جای مانده از دوران ایلامی چغازنبیل می باشد. دورتا دور ذیقورات را دیواری احاطه می‌کرده که در مجاورت آن در جبهه شمال غربی معابدی برای خدایان کریریشا، ایشنی‌کرب و هومبان بنا شده است. علاوه بر آن معابد دیگری در جبهه شمال شرقی قرار داشته‌اند و تمام این معابد توسط حصار دیگری احاطه می‌شده است. در قسمت بیرونی این حصار آثار اندکی از خانه‌های شهر در سطح زمین باقی مانده  است. دیوار کلی هم که تمام شهر را محصور کرده سومین حصار محسوب می شود. طول این حصار حدود 4 کیلومتر است در قسمت شرقی شهر کاخ های شاهی قرار دارند. بر اساس کاووش های انجام شده در این بخش ها 5 مقبره زیرزمینی اکتشاف شده که احتمال می رود که به خانواده شاهی متعلق باشد. در قسمت شمال غربی حصار خارجی مخزن آب شهر وجود دارد. واژه زیقورات (زیگورات) از فعل زیگورو به معنی بلند و برافراشته ساختن است. خود واژه چغازنبیل هم از دو بخش چغا به معنی تپه و زنبیل به معنی سبد تشکیل شده است.

چغازنبیل

بناهای زیادی در چغازنبیل قرار دارند که در این جا برخی از آن ها را نام می بریم، بناهای داخل حصار اول:معبد ذیقورات یا زیگورات، معبد الهه اینشوشیناک، مجموعه معابد شمال غربی، معبد چهارگوش غربی، معبد چهارگوش جنوب شرقی، نیایشگاه‌های سه گانه، دروازه بزرگ، دروازه ارابه‌ها، دروازه شمال شرقی، بناهای داخل حصار دوم:معابد هیش‌میتیک و روهوراتیو، دروازه شمال شرقی، دروازه شوش، دروازه مسدود شده، گذرگاه شاهی، برج نورکیپرات، مجموعه غربی، مجموعه شمال غربی، مجموعه شرقی، زاویه شمالی تمنوس، مجموعه جنوب شرقی و بناهای دیگر چغازنبیل :ورودی شاهی،کاخ آرامگاه‌ها،کاخ شماره 2، کاخ شماره 3، نیایشگاه نوسکو، مخزن.

تورکام شما را به دیدن از این مکان دیدنی دعوت می کند.

نشانی:استان ، شهر شوش، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *