کاخ چهلستون

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 

کاخ چهلستون

در این نوشته کوتاه با ما همراه باشید تا با هم به کاخ چهل ستون در سفر کنیم. از جمله هایی است که غنی از اماکن دیدنی می باشد یکی از این اماکن که شهرت جهانی دارد کاخ چهل ستون است، این کاخ در باغی به مساحت 67000 متر مربع بنا گردیده است.

ساخت باغ چهل ستون در زمان شاه عباس اول شروع و در زمان سلطنت شاه عباس دوم کامل شد. ابتدا در وسط باغ عمارتی ساخته شد سپس شاه عباس دوم فرمان داد تا در کاخ تغییرات اساسی انجام شود و تالار آینه، تالار 20 ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها اضافه شد.

هنگامی که وارد تالار 20 ستون می شوید همانطور که مشاهده می کنید سقف این تالار با شکوه با نقاشی تزیین شده و سقف تالار آیینه با آیینه کاری شده است. ستون های استفاده در تالار 20 ستون و تالار آیینه هر کدام تنه یک درخت چنار است. شیرهای سنگی بزرگی که در چهار طرف حوض وسط باغ ساخته شده بیانگر حجاری دوره صفویه می باشد.

چهل ستون

 

تزییناتی که در کاخ چهل ستون استفاده شده در نوع خود بسیار زیبا و چشم نواز است، تزیینات زیبای طلا کاری و تابلوهای بزرگ نقاشی که در تالار پادشاهی نصب شده هر کدام روایتگر یک جریان تاریخی است که موضوع هر کدام بدین شرح است:
شاه عباس یکم در پذیرایی از «ولی محمدخان» فرمانروای ترکستان، شاه اسماعیل یکم در جنگ چالدران، شاه تهماسب یکم در پذیرایی از «همایون» پادشاه هندوستان، شاه اسماعیل یکم در جنگ با «شیبک خان ازبک»، شاه عباس دوم در پذیرایی از «ندر محمد خان» امیر ترکستان، جنگ کرنال در زمان سلطنت نادر شاه افشار و تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای دیگری در اتاق گنجینه کاخ چهلستون وجود دارد که در سالهای ۱۳۳۴ و ۱۳۳۵ خورشیدی از زیر گچ خارج شده‌ است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   کعبه زرتشت | چهارگوشی کوچک و رازآلود از دوران هخامنشی

در کاخ چهل ستون آثار مختلفی از دوران صفویه گنجانده شده است، آثاری مانند سردر «مسجد قطبیه» و سردرهای «زاویه درب کوشک» آثاری از «مسجد درب جوباره» یا «پیر پینه‌دوز» و «مسجد آقاسی» بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده است.

کاخ چهل ستون در حقیقت بیست ستون دارد این نام به خاطر انعکاس ستون ها بر روی حوض مقابل عمارت چهل ستون می باشد، عدد چهل در تاریخ ایران نماد کثرت و تعدد است و عدد چهل در این کاخ می تواند نشان دهنده تعداد زیاد ستون های کاخ چهل ستون باشد.

چهل ستون

در زمان پادشاهی ظل السلطان قاجار تمام آیینه کاری های ستون ها تخریب شد و روی نقاشی های صفوی با گچ پوشانده شد. می توان گفت این پادشاه قاجار بیشترین تخریب را در طول تاریخ در این کاخ انجام داده است.

هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از این کاخ تاریخی دیدن می کنند. کاخ چهل ستون با شماره 108 در تاریخ 15 دی 1310 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

تورکام شما عزیزان را به دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی: استان ، شهر ، خیابان ، خیابان سپه، کاخ چهلستون

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *