قلعه چالشتر

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر یا قلعه خدا رحم خان در استان در و در منطقه چالشتر قرار دارد، معماری این بنا آمیزه ایست از معماری ایرانی دوران قاجار و معماری اروپایی، این قلعه در دوره صفویه مرکز حکمرانی و خلافت چهارمحالی‌ها بوده است که توسط کدخدا ها و اربابان محلی بر تمام مناطق تحت سلطه خود نظارت می کردند،بعد از منصوب شدن حسین قلی خان به ایلخان بختیاری، حاکمان و والیان این محدوده از حاکمیت بر چالشتر برکنار گشته و تنها به عنوان زمین دار فعالیت کردند.

قلعه تاریخی خدا رحم خان در بردارنده سردر سنگی، خان‌نشین، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبل‌ها است. قلعه عیانی و خان‌نشین این مجموعه تاریخی دارای 38 ستون سنگی با سر در و ایوان است.

قلعه چالشتر

این قلعه شامل نقوش افسانه‌ای و اسطوره‌ای، زندگی روزمره، گل و گیاه، گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است. در این قلعه، اندرونی با یک دالان به ‌قسمت خان‌نشین مرتبط شده و ایوان آن دارای‪.ستون سنگی است

پیشنهاد مطالعه برای شما:   پل ورسک

ساختمان های این مجموعه تاریخی دارای نقاشی های لندنی است که تلفیقی از هنر ومعماری ایرانی و غربی است که این شیوه نقاشی تلفیقی در دوره قاجار به بالاترین حد رسید، شامل نقوش افسانه لیلی ومجنون، گل و گلدان، نقوش اسلامی شامل یوسف و زلیخا و آیات قرآنی دست نوشته می باشد.

در بخش دیگر قلعه معماری سنتوری مثلثی شکل که دربردارنده نقاشی های شیوه شیر و شکر است نماینگر می باشد. حمام قلعه توسط کاشی‌آبی فیروزه‌ای و سفید سربی آراسته شده است. قلعه دارای 5 ایوان و 5 اتاق در اندرونی آن است و در مجموع دارای۴۰ستون است.

قلعه چالشتر

اندرونی قلعه به نام قلعه ستوده مشهور است. قلعه دارای سر در با هشت ستون سنگی حجاری شده با نقوش شاخه انگوری و هندسی است که در دو طرف چوبی آن نگهبانان سنگی برجسته قرار دارند. قلعه چالشتر با توجه به آب وهوای خوبی که دارد فضای بسیار مناسبی برای بازدید در تمام فصول سال را دارا می باشد و می توان از دیدن آن لذت برد.

نشانی: ،، ۵ کیلومتری شمال ، بلوار رهبر، خیابان باستان

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *