برج های کبوتر

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

برج کبوتر

برج های کبوتر

به جرأت می توان گفت یکی از مغفول ترین جاذبه های گردشگری در کبوترخانه ها یا برج های کبوتر می باشند. تاریخ دقیق ساخت این سازه های های قدیمی مشخص نیست، ولی در برخی از سفرنامه ها قدمت آنها اوایل قرن 8 هجری ذکر شده است.

در این نوشته کوتاه سری به کبوترخانه های خواهیم زد، با ما همراه باشید.

برج کبوتر

از برج های کبوتر برای جمع آوری فضله کفترها، برای استفاده در کشاورزی به عنوان کود و همچنین در صنعت چرم سازی و ساخت باروت استفاده می شد. در نوشته های قدیمی، آمار کبوتران موجود در برج ها، با توجه به اندازه برج ها، بین 1000 تا 40000 عدد کبوتر نوشته شده است، که به طور متوسط 70هزار کیلوگرم کود در سال جمع آوری می شد.
در معماری این برج ها از هوشمندی های خاصی استفاده شده تا علاوه بر تأمین آسایش کبوترها، از ورود شکارچیان نیز جلوگیری شود. برای مثال ورودی ها دقیقاً به اندازه یک کبوتر ساخته می شد و یا در بدنه ساختمان یک یا دو نوار صیقلی از جنس گچ کار می شد تا از بالا رفتن جانورانی نظیر مار جلوگیری شود.
تیمورخان هنگام حمله به اصفهان، با الگو گرفتن از این برج ها، در پایتخت سرزمین خود (بخارا) اقدام به ساخت چند برج کبوتر می کند ولی در زمان حمله افغان ها، برج های کبوتر تبدیل به دژهای نظامی شده و بسیاری از آنها ویران شدند.

برج کبوتر

تعداد این کبوترخانه ها طبق نوشته های شاردن سیّاح فرانسوی، در دوران صفویه 3هزار برج تخمین زده شده، که در طی سالیان دراز، در اثر عوامل مختلف مثل جنگ و یا ورود کودهای شیمیایی ارزان، کارایی خود را از دست داده و حدود 300 باب از آنها باقی مانده است. بیشترین تعداد کفترخانه ها از نوع دایره ای می باشد که اغلب در خود اصفهان وجود دارد. در شهرستان های گلپایگان و خوانسار بیشتر از نوع مکعبی یا چهار کنج، و در منطقه لنجان هم از نوع ترکیبی یا چند قلو وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   مقبرة الشعرا

در اصفهان و شهرهای اطراف برج های متنوعی باقی مانده اند مانند برج کبوتر امام خمینی واقع در ابتدای خیابان امام خمینی اصفهان، برج کبوتر گورت اصفهان واقع در روستای گورت از دهستان قهاب، برج کبوتر ردان واقع در 3 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان در قریه ردان، برج های هزار جریب اصفهان و … . اما یکی از زیباترین برج ها، برج تاریخی مرداویج است که به حالت یک گل می باشد به این صورت که دورتادور دایره میانی را هشت برج دایره ای گرفته است.
ارتفاع این برج 18 متر و قطر قاعده پایین آن 16 متر می باشد. جنس مصالح آن از خشت خام، گل و پینه است. این برج سه طبقه دارای 15000 لانه کبوتر  و 770 حفره در بالای برج می باشد.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

 


اگر به اصفهان سفر کرده و از نزدیک این برج ها را دیده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *