بيستون

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

بیستون

بیستون

در این نوشته می خواهیم با هم سفری به محوطه تاریخی بیستون در شهر هرسین داشته باشیم و همراه یکدیگر اطلاعاتی در مورد این مکان را به اشتراک بگذاریم . محوطه تاریخی کوهستانی بیستون در 30 کیلومتری شرق واقع شده است این مجموعه در سال 2006 میلادی توسط سازمان یونسکو در فهرست میراث فرهنگی ثبت جهانی شد. شاخص ترین اثر این مجموعه تاریخی مربوط می شود به کتیبه و نقش برجسته داریوش اول هخامنشی است، این اثر در فاصله 80 متری از پای کوه قرار دارد.

همان طور که مشاهده می کنید این مجموعه تاریخی دارای آثار تاریخی فراوانی است که در ادامه برای آشنایی بیشتر در مورد هر کدام توضیح مختصری می دهیم.

بیستون

کتیبه و نقش برجسته بیستون نخستین سند مکتوب تاریخ ایران است، کتیبه بیستون به سه زبان عیلامی، بابلی و پارسی باستان و به خط میخی نوشته شده است. این کتیبه پیروزی داریوش بر شورشیان را توضیح داده و نقش آن را به تصویر کشیده است.

کاخ ساسانی و کاروانسرای ایلخانی: کاخ ساسانی در پای این کوه و در روبروی فرهاد تراش قرار دارد، این کاخ نیمه تمام مربوط به دوره ساسانی می شود و آثار باقی مانده بر روی این کاخ مربوط می شود به بقایای کاروانسرای دوره ایلخانیان که همچنان قابل رویت می باشند.

بیستون

کاروانسرای بیستون به دوره صفویان مربوط می شود، در دههای اخیر این مکان تاریخی تغییر کاربری داده بود و به عنوان زندان وپاسگاه استفادده می شد و با توجه به ثبت جهانی آن با تغییر کاربری کاروانسرا مخالفت شد و این کاروانسرا مرمت و بازسازی شد.بیستون

مجسمه هرکول در سمت راست کتیبه داریوش قرار دارد، این مجسمه در زبان یونانی هرکولس نامیده می شود که نماد خدای جنگ یونانیان است ، مجسمه هرکول در 153 سال پیش از میلاد ساخته شده که در آن دوران خدایان یونانی در ایران پرستش می شدند. این مجسمه تاریخی در سال 1337 هجری شمسی در هنگام ساخت جاده همدان به کرمانشاه کشف شد.

یکی دیگر از آثار تاریخی این مجموعه پل خسرو است این پل به طول 150 متر و عرض 7 متر می باشد که در جنوب غربی شهر بیستون و روی رودخانه گاماسیاب قرار دارد.

در این مجموعه چشمه ای وجود دارد که از دل زمین می جوشد و آب آن در برکه ای جمع می شود که به آن سراب بیستون گویند. سراب بیستون دلیل اصلی مستقر شدن انسان ها در این مکان است.

 

بیستون

در دامنه کوه بیستون در قسمت غربی کتیبه داریوش دیواره بزرگی به طول 200 متر و بلندی 36 متر به نام فرهاد تراش قرار دارد؛ این نام از فرهاد کوهکن و عاشق دلباخته شیرین گرفته شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   دماوند

در دامنه کوه غار هایی به نام های مرتاریک، مر دو در، مرخِر و شکارچیان وجود دارد که قدمت آنان به  دوره پارینه سنگی میانی می رسد و در درون این غارها بقایای استخوان های انسانها و جانوران و وسایل تراشیدن سنگ و استخوان کشف شده است.
تورکام شما را به دیدن این مکان تاریخی دعوت می کند.

نشانی: استان کرمانشاه، شهر هرسین، کوهستان بیستون

چنانچه از این مکان بازدید کرده اید ، تجربه تان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *