بازار وکیل

مدت زمان مطالعه مطلب: 4 دقیقه

بازار وکیل

بی شک بازار وکیل معروف ترین بازار سنتی ایران و و از یادگارهای دوره درخشان زندیه می باشد که نقش بسیار زیادی در رونق و ماندگاری شهر در طول تاریخ داشته است.

در این نوشته کوتاه سری به بازار وکیل خواهیم زد، با ما همراه باشید.

امیدوارم تا به اینجا از سفر به شهر شعر و ادب فارسی لذت کافی را برده باشید، که خواجه در وصف آن می فرماید:

                                   خوشـــا و وصف بی مثالش       خـــداوندا نـگه دار از زوالـــش

                                   به شــــیراز آی و فیض روح قدسی      بجوی از مردم صاحــب کمالش

شهر شیراز از نظر آثار باستانی و جاذبه های گردشگری بسیار غنی و سرشار است از جمله این آثار، سه گانه وکیل، یعنی مسجد وکیل، حمام وکیل و بازار وکیل می باشد که یک مجموعه کامل و نزدیک به هم برای گردش و تفریح را فراهم کرده است. که در این مَجال، قصد داریم به بازار وکیل برویم و از آن لذّت ببریم.

در دوره زندیه با آغاز حکمرانی کریم خان زند، شیراز به عنوان پایتخت کشور انتخاب می شود. و در طول 20 سال سرمایه گذاری فراوانی در بخش های عمرانی، رفاهی و امنیتی نظیر کاروانسراها، قلعه ها، حصارها و … صورت می گیرد. یکی از این بناها، مجموعه بی بدیل بازار وکیل است که 21840 مترمربع وسعت دارد و ساخت و توسعه آن حدود 20 سال طول کشیده است. احتمال می رود که قبل از بازار وکیل، بازاری از دوره صفویه وجود داشته و کریم خان آن را بازسازی و توسعه داده است زیرا با اندکی دقت می توانید گوشه هایی از معماری صفوی را در آن مشاهده کنید. احتمال دیگری که داده اند این است طرح کلی آن برگرفته از بازارچه اصفهان و بازار قیصریه می باشد. پس از اتمام بنا، بازار وکیل تبدیل به قطب اقتصادی شیراز می شود و بازرگانان فراوانی را به خود جلب می کند.

بازار وکیل

بنای این بازار بسیار مستحکم می باشد و در اولین نگاه متوجه می شوید که از آجر، آهک و گچ ساخته شده است. یکی از ویژگی های متمایز این بازار، ارتفاع بلند سقف راسته ها است که در حدود 10 متر می باشند. همانطور که هنگام ورود به بازار هم متوجه می شوید این بازار پایین تر از سطح خیابان قرار گرفته است. این اختلاف سطح در ابتدا در حدود 14 پله بود که در طول زمان با انباشته شدن خاک، به 5 تا 6 پله کاهش یافته است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   حمام وکیل | گرمابه تاریخی با کاشی کاری و نقش و نگارهای بینظیر

یکی از تفاوت های این بازار با دیگر بازارهای سنتی، نحوه نور رسانی آن می باشد. روزنه هایی که در سقف این بازار ایجاد کرده اند طوری است که جلوی تابش مستقیم نور را گرفته و به هنگام بارش های شدید باران، از ورورد آب باران به داخل جلوگیری می کند. در بازار وکیل به منظور رفاه حال مردم، در بالای اکثر حجره ها پنجره هایی برای تهویه هوا و ایجاد دمای مطبوع، تعبیه شده است.

همچنین در مقابل حجره ها، سکوهایی مشابه پیشخوان مغازه های امروزی وجود دارد که از دیگر تفاوت های این بازار با سایر بازارهای سنتی ایران می باشد.

بازار وکیل

و در نهایت، زیبایی خاص این بازار، چهارسوق بزرگ آن می باشد که در تقاطع راسته های شرقی- غربی و شمالی- جنوبی قرار دارد و با تزیینات گوشواره ای، طاق سازی و کنج سازی، غنای معماری ایرانی را به رخ می کشد. اگر حدود 70-80 سال پیش به این بازار می آمدید در این چهارسوق یک حوض مرمرین بزرگی می دیدید که آب آن از یک آبراه تأمین میشد ولی در گذر زمان این حوض از بین رفته است.

بازار وکیل دارای 5 ورودی است که وروردی شمالی آن ورودی اصلی می باشد، همان ورودی که به خیابان زند راه دارد. همچنین4 راسته دارد که شاخه اصلی بازار را دو راسته شمالی و جنوبی تشکیل می دهند. که البته راسته شمالی دو انشعاب دارد؛ یکی بازار نو و دیگری راسته شمالی بازار وکیل.

بازار نو بسیار طولانی می باشد و از دروازه اصفهان شروع و به چهارراهی که کاروانسرای گمرک در آن واقع است، ختم می شود. بازار نو در دوره قاجار و به دستور میرزا یوسف اشرفی مازندرانی ساخته شده است. راسته شمالی بازار نیز از دروازه اصفهان آغاز و تا چهار سوق بزرگ بازار ادامه می یابد.

بازار وکیل

همانند دیگر بازار های سنتی، برای هر راسته، متناسب با مشاغلی که در آن راسته تجمع می کردند، نامی در نظر می گرفتند. راسته شمالی بازار که به راسته کلاه دوزان معروف است دارای 48 طاق و 82 باب حجره می باشد. بازار ترمه فروشان نیز در همان حوالی قرار دارد. اگر قصد خرید زیرانداز یا دست بافت های شیرازی را دارید بهتر است سری به راسته غربی بزنید، راسته ترکش دوزان واقع در غرب چهارسوق، 11 طاق و 22 حجره دارد که انواع زیراندارها و دست بافت ها در آنجا به فروش می رسد. سمت شرق چهارسوق که راسته علاقه بندان نامیده می شود که می توانید انواع نخ، روبان و نوار ابریشمی و از این دست اقلام تهیه کنید این راسته 19 طاق و 38 حجره دارد. و در نهایت راسته جنوبی بازار وکیل راسته بزازان است که می توانید بهترین منسوجات و پارچه ها را در این راسته خریداری کنید.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: 

استان ، شهرستان شیراز، میدان شهرداری، خیابان زند، ورودی اصلی بازار وکیل

 


رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *