باغ شاهزاده ماهان | باغ اشرافی بر سر راه ابریشم

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به باغ شاهزاده داشته باشیم و از این باغ زیبا و تاریخی دیدن کنیم ما را در این سفر همراهی کنید. این باغ در فاصله 2 کیلومتری شهر و اطراف شهر و در دامنه کوه های تیگران قرار دارد. مساحت باغ شازده 5/5 هکتار می باشد، این باغ دارای دو مجموعه شرقی و غربی است که این دو عمارت یا کوشک بسیار زیبا و در نوع خود کم نظیر می باشد.

باغ شاهزاده در ارتفاع 2020 متر از سطح دریا قرار دارد، این باغ علاوه بر زیبایی های معماری که دارد طراحی فضای بیرونی خاصی نیز برخوردار است. فواره های باغ شازده بسیار چشم نواز و زیباست این فواره ها در سراسر باغ قرار دارند ، می توان گفت زیباترین فواره ها را در بین باغ های ایرانی فواره های باغ شاهزاده است.

فواره های این باغ از نیروی خاصی استفاده نمی کنند همه ی زیبایی این فواره ها فقط با استفاده از اختلاف ارتفاع به وجود آمده است که نشان از عقل و هوش مردمان آن زمان است.

باغ شازده ماهان به اواخر دوره قاجار مربوط می شود، این باغ نخست به فرمان محمد حسن خا سردار ایروانی حاکم وقت بنا شد و عمارت درون این باغ نیز در 11 سال به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم ساخته شد ولی با مرگ وی این بنا نیمه تمام ماند. تاریخ ساخت این بنا 1276 خورشیدی می باشد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   مقبرة الشعرا

نقشه باغ شازده مستطیلی است و سردر ورودی زیبایی دارد. باغ شازده شامل چندین عمارت است که عبارتند از کوشک اصلی که به معنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. عمارت سردر خانه که در هنگام داخل شدن به باغ به شکل خطی در سمت ورودی باغ بنا شده که طبقه ی فوقانی محلی برای سکونت و مهمانان می باشد. عمارت شاه نشین نیز در حال حاضر به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می شود.

باغ شاهزاده ماهان

این باغ در مسیر کرمان به بم و در راه ابریشم قرار دارد و این ویژگی باعث شده تا این باغ به یک باغ اشرافی مبدل گردد. درختان میوه ی فراوانی در باغ وجود دارد، منبع آب باغ از رودخانه کوچک تیگران است.

باغ شازده ماهان کرمان در 30 تیر 1390 در فهرست آثار باستانی جهانی یونسکو ثبت شده است، این باغ همه ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوانی می باشد که از زیبایی های آن لذت می برند.

تورکام شما عزیزان را به دیدن از این مکان زیبا دعوت می کند.

نشانی:

استان کرمان، شهر ماهان، 2 کیلومتری ماهان، باغ شازده ماهان

 


درصورتیکه از این باغ تاریخی دیدن فرموده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *