باغ وحش وکیل آباد | تورکام

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

باغ وحش وکیل آباد

امام صادق (ع) می فرماید: «هر چند خدا حیوانات را بی ادراک آفرید، اما چهار خصلت را به آن ها عنایت کرد: شناخت خالق خود، شناخت چگونگی پی جویی روزی، شناخت نر از ماده و ترس از مرگ.»
از آیات و احادیثی که وجود دارد کاملاً روشن است که حیوانات دارای شعور، عواطف و احساسات هستند، لذا از این جهت حرمت دارند و کسی که عهده دار حیوانی شود بدیهی است که باید نیازهای حیوان ازجمله آب، غذا، مسکن، دارو، آرامش و امنیت آن را تأمین کند ولی سؤال اینجاست که آیا باغ وحش های امروزی واقعاً چنین شرایطی را ایجاد می کنند و آنها را از خطر انقراض حفظ می کنند؟ یا باغ وحش های موجود، تغییر شکل یافته همان مکان هایی هستند که در زمان باستان، مثل رومیان، حیوانات را برای سرگرمی و نمایش قدرت، نگهداری و شکنجه می کردند؟

در این نوشته کوتاه سری به باغ وحش وکیل آباد خواهیم زد، با ما همراه باشید.

باغ وحش وکیل آباد

“باغ وکیل آباد یا میرطراز” نام یکی از زمین های حاج حسین ملک است که در سال ۱۳۴۸ ه.ش. وقف عام شد و در اختیار شهرداری مشهد قرار گرفت. این باغ که یکی از مناطق ییلاقی مشهد بود، در غرب شهر قرار دارد و شهرداری وقت این باغ ۲۶ هکتاری را تبدیل به یک پارک جنگلی بزرگ کرد. این پارک بزرگ از بخش های مختلفی مثل استخر ها، شهربازی، محل استراحت مسافران، رودخانه فصلی و وسایل بازی تشکیل شده است. یکی دیگر از بخش های پارک که در جنوب غربی پارک قرار دارد، باغ وحش می باشد. این باغ وحش اولین و تنها باغ وحش مشهد و منطقه است که حیوانات منحصربه فردی در آن نگهداری می شود.

باغ وحش وکیل آباد
این باغ وحش که ۴ هکتار مساحت دارد، یکی از پربازدیدترین مکان های تفریحی مشهد است و حدود ۸۱۲ عدد حیوان، در ۱۲۵ گونه در آن نگهداری می شود که شامل ۶۱ گونه پستاندار و جونده، ۴۹ گونه پرنده، ۱۰ گونه آبزی و ۵ گونه از خزندگان می باشد. از حیواناتی که در باغ وحش وکیل آباد وجود دارد می توان به شیر، ببر بنگال، ببر اندونزی، تیزشاخ سفید، قوچ، میش آئوراد، تمساح، لاما، پلنگ آفریقا، سیاه‌گوش ، خرس، گراز، گربه وحشی، انواع پرندگان، چهار نوع گوزن، شامپانزه و… اشاره کرد.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  مسجد هفتاد و دو تن

یکی از کمیاب ترین گونه های جانوری که در این باغ وحش نگهداری می شود تایگون (ببشیر) است که حاصل پیوند ببر نر با شیر ماده است که حدود ۱۵ سال پیش در آمریکا به وجود آمده است.

باغ وحش وکیل آباد
همچنین در این باغ وحش سالنی برای نمایش حیوانات تاکسیدرمی شده هم وجود دارد. این باغ وحش در انتهای بلوار وکیل آباد، دومین بلوار بزرگ ایران است که هم به وسیله خودرو شخصی، هم به وسیله مترو و هم به وسیله اتوبوس قابل دسترسی است. با استفاده از مترو کافی است در ایستگاه وکیل آباد کنار پارک جنگلی پیاده شوید. اتوبوس های خط ۱۲ که در کنار حرم نگه می دارند نیز شما را تا نزدیکی پارک وکیل آباد می برند. ساعات کاری این باغ وحش از ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ می باشد.

باغ وحش وکیل آباد

 

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: رضوی، مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته