باغ گلشن

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 

باغ گلشن

شاید شبیه معجزه است، معجزه ای از  پیام آور طبیعت. مسیرهای منتهی به شرق کشور، ساعتها در بستر کویر پیش می روند و تا چشم کار می کند برهوت است ولی دقیقاً بین دو کویر بی آب و علف لوت و کویر، باغی وجود دارد که چشم ها را خیره می کند و خستگی را از تَن و جان آدمی به در می برد.

در این نوشته کوتاه سری به باغ گلشن  خواهیم زد، با ما همراه باشید.

از دیرباز ایرانیان به باغ و سرسبزی اهمیت فراوانی می دادند و هرجا که امکان ساخت باغ وجود داشت این کار را انجام می دادند. باغ گلشن هم در منطقه ای احداث شده است که محل عبور آب ها و چشمه های کوهستانی به سمت شهر است به طوری که جریان آب از انتهای باغ وارد شده و با عبور از جوی ها و آبراه ها و سیراب کردن باغ، از زیر ساختمان سردر، به سمت شهر خارج می شود، همچنین این باغ از سفره های آب زیرزمینی هم بی بهره نیست. لذا در کمال ناباوری در میان بیابان، باغی خوش منظره با آب و هوای دل انگیز ایجاد شده است.

باغ گلشن
باغ گلشن در اواخر سلسله زندیه و آغاز حکومت قاجار به دستور امیر محمدحسن خان عرب زنگویی، سومین حاکم طبس و تون(فردوس) ساخته شده است. امیر محمدحسن خان که اراضی فراوانی داشت زمین این باغ را به همراه بسیاری از املاک دیگر در سال 1218 ه.ق. برای مصارف خیریه وقف کرد، که به وقف اول معروف شد. در سال 1234 ه.ق. نیز اراضی دیگری را وقف نمود که بسیار قابل توجه بود و به وقف ثانی شهرت گرفت.
بعد از وقف زمین 7 هکتاری باغ، که تقریباً به شکل یک مربع بود، ساخت آن آغاز شد. طراحی این باغ نیز کاملاً ایرانی است یعنی به صورت چهار باغ، که در بین جهانگردان و گردشگران خارجی به پرشین گاردن معروف هستند، ساخته شده است. به این صورت که دو خیابان اصلی به صورت عمود بر هم، باغ را به چهار قسمت مساوی تقسیم می کند و سپس هر کدام از قسمت ها نیز به وسیله گذرگاه هایی به چهار کرت کوچکتر تقسیم می شود. استخر بزرگ با سه فواره طبیعی نیز در میان این باغ در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   پارک مینیاتوری مشهد | آثار تاریخی و جاذبه های ایران در مقایس کوچک

تنها عمارت این باغ، یک ساختمان دو طبقه است، با یک زیرزمین کوچک و یک ایوان رو به باغ که با دو ستون سرپا ایستاده است و یک تالار بزرگ در طبقه اول. هرچند که ساختمان اولیه در زمین لرزه سال 57 با خاک یکسان شد ولی از روی نقشه آن، ساختمان فعلی به همان زیبایی ساخته شده است. این باغ در اصل قبل از اینکه به باغ گلشن تبدیل شود، نخلستان بود، لذا حدود 2000 نفر نخل خرما در این باغ وجود دارد. علاوه بر نخل، درختان میوه دهی همچون انار به تعداد 500 اصله و درخت نارنج به تعداد 2500 اصله، به طور مساوی و به صورت شطرنجی در 4 کرت باغ کاشته شده است. علاوه بر درختان میوه دار، درختان تزیینی مثل چنار، سرو و بید و گلهایی مانند گل رز سرخ، اطلسی و ختمی، زیبایی باغ را صدچندان کرده اند. یک نکته جالب و متفاوت از دیگر باغ های ایرانی که در باغ گلشن جلب توجه می کند، وجود چند پلیکان در سطح باغ است. ماجرا ازین قرار است که دو پلیکان به هنگام مهاجرت از سیبری، متوجه باغ گلشن شده و آنجا را به عنوان محل زندگی دائم انتخاب می کنند. هرچند که یکی از پلیکان ها در زلزله 57 زیر آوار ماند ولی در سال های اخیر چند پلیکان دیگر به این باغ آورده شد و تعداد آنها رو به فزونی است.

باغ گلشن

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: ، طبس، خیابان شهید مطهری، میدان پلیکان، خیابان فلسطین، باغ گلشن

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *