باغ فردوس

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

باغ فردوس

باغ فردوس تهران

باغ فردوس در حال حاضر به موزه سینمای ایران تبدیل شده است. تاریخچه باغ سرسبز فردوس به زمانی بر می گردد که محمد شاه قاجار در سال 1264 هجری قمری دستور به ساخت قصری در تجریش داد وی بعد از گذشت مدتی دچار بیماری شد و مرد همین امر سبب شد تا قصر نیمه تمام بماند و محمد شاه قاجار در همان قصر که محمدیه نام داشت از دنیا رفت. مساحت باغ  ۲۰۰۰۰ متر مربع و طول آن ۲۸۰ متر و شیب آن از شمال غربی به جنوب شرقی است.

باغ فردوس

با ساخت قصر محمدیه درباریا محمد شاه نیز در اطراف قصر شروع به ساختن عمارت ییلاقی یا باغ کردند، که یکی از این باغ ها باغ فردوس نام داشت. ساختمان این باغ به سبک معماری قاجاریه بنا شده است ،این ساختمان معرف به گوش فیل است. در این عمارت استخر هایی با فواره های متعدد ساخته شده است که از نمای دور بسیار بزرگ دیده می شوند.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   تنگ بستانک | بهشت گمشده، لذت تفرج درطبیعت بکر استان فارس

باغ در طول تاریخ صاحبان فراوانی داشته است آخرین شخصی که مالک آن بوده است طومانیانس بوده است که وی نیز به علت بدهی به دولت رضاشاه آن را به دولت واگذار کرده است. که سرانجام در سال 1316 خورشیدی وزارت آموزش و پرورش وقت این باغ را خریداری کرد و بعد از مرمت و بازسازی این مکان عمارت را به دبیرستان شاپور تجریش تبدیل کرد.

باغ فردوس

سال 1350 عمارت فردوس به مرکز فرهنگی و هنری تبدیل شد و بعد از انقلاب نیز همچنان در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. در سال ۱۳۳۷، باغ و ساختمان‌های داخل آن وقف امور فرهنگی شد ؛ و همچنین در سال ۱۳۵۲ قسمتی از آن برای استقرار مؤسسه لغت نامه دهخدا و مؤسسه باستان‌شناسی به دانشگاه واگذار شد که هم‌چنان دایر است.

نشانی:

تهران، شمیران، در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش 

 


اگر شما نیز از این باغ زیبا بازدید کرده اید، نظرات خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *