باغ ارم | اوج شاهکار هنر معماری ایرانی در کنار طبیعتی بهشتی

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

باغ ارم

باغ ارم

یکی دیگر از باغ های زیبا و دلنشین ، باغ ارم  است که در طول تاریخ دست خوش اتفاقات تلخ و شیرین شده است.

                     آنانکه  بامداد  بهشت  آرزو  کنند                     خوب است در بهار رو کنند

                    اشک بهشت، باغ ارم، قصر دلگشا                    جنّات را مجسم در پیش رو کنند

در این نوشته کوتاه سری به این باغ خواهیم زد، با ما همراه باشید.

باغ ارم در گذشته در خارج از شهر شیراز در سمت شمال غربی و در دامنه کوه آسیاب سه تایی قرار داشت، که با توسعه شهر، به تدریج، داخل بافت شهر شیراز قرار گرفت. تاریخ ساخت و همچنین بانی آن به طور دقیق مشخص نیست ولی نام این باغ در سفرنامه های مربوط به قرون 10 و 11 به چشم می خورد.

لذا سنگبنای این باغ حداقل به دوره سلجوقیان و آل اینجو برمی گردد، یعنی سده 6 هجری. احتمالاً اتابک قراچه، حاکم در زمان سلطان سنجر سلجوقی، اولین بار دستور ساخت این باغ را صادر کرده است.

باغ ارم

طبق نوشته های جهانگردان بعد از دوره صفویه و زندیه، خاندان جانی خان قشقایی(اولین ایلخان قشقایی) که فرمانروای ایل قشقایی در زمان فتحعلی شاه بودند، باغ ارم را به مدت 75 سال، محل حکمرانی خود قرار دادند. پس از آن، عمارت فعلی باغ توسط حسنعلی خان نصیرالملک در زمان ناصرالدین شاه، جایگزین عمارت دوره ایلخانی شد و تزئینات آن توسط ابوالقاسم خان نصیرالملک تکمیل گشت.

باغ ارم یکی از زیباترین باغ های شیراز و مکانی دنج برای دوستداران و عاشقان طبیعت است که با گذرگاه های طولانی از لابلای درختان انبوه و سربه فلک کشیده و جویبارها و آبشارهای متعدد، گلشنی بهشت تمثال ایجاد کرده است.

اگر از راهروهای زیبا به سمت غرب مجموعه حرکت کنیم به عمارت اصلی این باغ که در واقع کانون اصلی این مجموعه است، می رسیم. این عمارت دارای سه طبقه می باشدکه زیرزمین بنا برای اسکان در فصل گرما به کار می رفت و دارای یک حوض است که با انشعابی از نهر اعظم آب گیری می شود.

اکثر باغ های شیراز به وسیله نهر اعظم سیراب می شوند. زیرزمین توسط راه پله به طبقات بالاتر متصل می شود. در مقابل عمارت نیز استخر بزرگی قرار دارد که انعکاس تصویر ساختمان در آن جلوه زیبایی ایجاد می کند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   غار شاپور

در هر دو طبقه تالاری بزرگ قرار دارد و سقف مسطح ایوان آن توسط دو ستون، مزیّن به کاشی های هفت رنگ، مستحکم شده است. همچنین در پیشانی بنا هلال هایی معروف به سنتوری وجود دارد که با کاشی های لعابدار رنگی تصاویری از داستان های نظامی، فردوسی و داستان های مذهبی کاشی کاری شده اند.

عمارت اصلی در مرتفع ترین قسمت باغ قرار دارد و برای جبران این شیب زیاد در طول باغ، در بخش هایی از خیابان ها پله هایی تعبیه کرده اند که به زیبایی باغ اضافه کرده است.
پوشش گیاهی و دار و درخت های این باغ بسیار متنوع و گوناگون می باشد به طوری که هم اکنون در اختیار دانشگاه شیراز برای فعالیت های گیاه شناسی و گیاه پژوهی قرار دارد. اگر به هنگام گشت وگذار در این باغ با سرونازی با 35 متر قامت روبرو شدید، تعجب نکنید زیرا این درخت بلندترین سروناز در کل شیراز می باشد.

به غیر از سروناز درختانی نظیر کاج، افرا، بید مجنون، بیدمشک، سپیدار و… و درختان میوه دهی مثل انار، نارنج، خرمالو، گردو، زردآلو و… وجود دارد. البته محصول اصلی این باغ انار و سپس مرکبات می باشد.

باغ ارم

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان ، شهرستان شیراز، انتهای خیابان ارم، تقاطع بلوار جام جم و آسیاب سه تایی

 

 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *