باغ دلگشا | باغی زیبا و دلنشین، یادگار از دوره ساسانیان| الحق که دلگشاست!

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

باغ دلگشا

باغ دلگشا شیراز

یکی از باغ های تاریخی و بسیار قدیمی استان فارس، باغ دلگشا است که در طول تاریخ دست خوش اتفاقات تلخ و شیرین شده است.

                    آنانکه  بامداد  بهشت  آرزو  کنند                      خوب است در بهار رو کنند

                    اشک بهشت، باغ ارم، قصر دلگشا                   جنّات را مجسم در پیش رو کنند

در این نوشته کوتاه سری به این باغ خوش آب و هوا خواهیم زد، با ما همراه باشید.

شیراز یکی شهرهای به غایت زیبای ایران است که این زیبایی را مدیون باغ های متعدد و آباد خود می باشد. این باغ ها که از نظر ساختار و مواردی که در همه آنها دیده می شود، منحصر به ایران است و به قول گردشگران خارجی، “پرشین گاردن” نامیده می شوند.

از مواردی که این باغ ها را خاص می نماید می توان به وجود یک قنات یا مسیر جوی در آنها، دیوارها و حصارهای بلند اطراف باغ و بارزترین مشخصه جود یک عمارت و استخر در داخل باغ، اشاره کرد. می توان شروع ساخت این نوع باغ ها را “باغ پاسارگاد دانست که کوروش کبیر دستور ساخت آن و نیز نحوه ساخت آن را صادر کرد.

باغ دلگشا

این باغ زیبا در نزدیکی آرامگاه سعدی، در نزدیکی کوه قلعه بندر، در محدوده قلعه ای به نام کهندژ در شمال شرقی شیراز قرار دارد و اتفاقاً آب مورد نیاز باغ از قناتی که از زیر آرامگاه سعدی عبور می کند، تأمین می شود. باغ دلگشا که قدمت آن به دوره ساسانیان برمی گردد، وسعتی به اندازه 7500 مترمربع مساحت دارد و در اکثر سال های عمرش آباد و سرسبز بود.

اوج این آبادانی در زمان تیمور گورکانی بود که این آبادانی او را ترغیب کرد که باغی مشابه در سمرقند برای خود بسازد. در زمان صفویه و افشاریان نیز این آبادی برقرار بود ولی بعد از نادرشاه، تقی خان، حاکم وقت شیراز شورش کرد و باغ دلگشا و اکثر باغ های شیراز وضعیت نامناسبی پیدا کردند و رو به ویرانی گذاشتند.

باغ دلگشا در زمان کریم خان مجدداً احیا و درختان آن جایگزین شد. لطفعلی خان زند نیز همین رویه را ادامه داد و به بهسازی باغ پرداخت. اما عمارت دلگشا در سال 1236 ه.ق. همزمان با پایان سلطنت فتحعلی شاه، توسط شاهزاده رضاقلی میرزا، حاکم ساخته و به نام “فین” یا “کلاه فرنگی” معروف شد. لازم به ذکر است که این عمارت اولین کلاه فرنگی در باغ های ایرانی است.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   شیطان کوه

باغ دلگشا

غالب درختان باغ همانند سایر باغ های شیراز، نارنج و پرتقال است و در اردیبهشت ماه، عطر شکوفه های درختان، فضایی فوق العاده دلپذیر ایجاد می کند. اکثر این درختان توسط میرزا علی اکبر خان قوام الملک و فرزندش کاشته شده اند؛ او در سال 1266 ه.ق. در قسمت شرقی باغ حمامی ساخت و 500 اصله درخت نارنج و چند اصله درخت خرمای شاهانی و نیز انواع و اقسام گل های تزیینی در آن کاشت.

عمارت این باغ دارای سه طبقه و ایوانی زیبا با دو ستون است که سبک معماری آن شبیه کاخ های ساسانی است. این ساختمان چهار اتاق شاه نشین و یک تالار بزرگ و همچنین دو در ورودی است. سقف این کاخ از جنس چوب است و با تزییناتب مثل گچبری های زیبا از گل و بوته، آینه کاری و نقاشی های رنگ روغن آراسته شده است. در اطراف سقف ایوان نیز ابیاتی از شاعر بزرگ، شوریده، به خط زیبای نستعلیق به چشم می خورد.

شما می توانید پس از گردش در باغ دلگشا، از آرامگاه سعدی که در نزدیکی آن است، بازدید فرمائید.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان ، شهرستان شیراز، بلوار هفت تنان، ابتدای بلوار بوستان، باغ  زیبای دلگشا

 


چنانچه از این باغ دلنشین بازدید کرده اید، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *