آتشکده ورهرام

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 آتشکده ورهرام

آتشکده ورهرام

آنچه که از روایات ائمه اطهار علیهم السلام به جای مانده چنین برداشت می شود که زرتشت یکی از پیامبران الهی است و در سرزمین ایران مبعوث شده، لذا پرستش آتش از ساحت او به دور است. با مطالعه منطق و فلسفه زرتشت، می توان دریافت که او آتش پرست نبوده و فقط آتش را رمز مقدسی از اهورامزدا می دانست. به هر حال امروزه شاهد انجام اعمال دینی توسط زرتشتیان با محوریت آتش مقدس در آتشکده ها هستیم، یکی از این آتشکده های معروف، آتشکده ورهرام است.

در این نوشته کوتاه سری به آتشکده زرتشتیان خواهیم زد، با ما همراه باشید.

آتشکده ورهرام

در ایران آتشکده های متعددی وجود دارد ولی از میان آنها چند آتشکده هست که از اعتبار زیادی بین زرتشتیان ایران برخوردارند، که آتشکده ورهرام یکی از آنهاست. ساختمان این آتشکده قدمت چندانی ندارد و به سال ۱۳۱۳ ه.ش. همزمان با سلطنت رضا میر پنج (رضاشاه) برمی گردد. اما عمده شهرت و اعتبار این آتشکده به آتشی است که در آن روشن است. به گفته بزرگان زرتشتی، این آتش ۱۵۰۰ سال است که روشن بوده و ازین بابت احترام خاصی بین زرتشتیان دارد.

زمین این آتشکده موقوفی است و توسط پسران “اردشیر مهربان رستم امانت”، به نام پدرشان وقف شده و با سرمایه گذاری یک زرتشتی به نام “همابائی” و با سرپرستی و نظارت “ارباب جمشید امانت” در آبان ماه سال ۱۳۱۳ ساخته شد. از قدیم الایام ساختمان آتشکده ها ساده و به دور از تجملات و تشریفات ساخته می شدند لذا این آتشکده هم ساختمانی با معماری ساده و در عین حال زیبا دارد. ساختمان اصلی وسط حیاط، میان درختانی مثل سرو و کاج و حدود ۲۱ متر بالاتر از سطح زمین بنا شده است. حوضی دایره ای هم مقابل ساختمان وجود دارد که گویا جزء ویژگی های آتشکده ها محسوب می شود. علاوه بر اینها در پیشانی ساختمان، نقش فروهر که هنر کاشی کاران یزدی است، مشاهده می شود، همچنین سرستون های زیبای جلوی ساختمان و سنگ های گلدار پایین دیوارها توسط اصفهانی ها تراشیده و سپس به یزد منتقل شده است.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   آتشکده آدریان

آتش ورهرام در یک اتاق نسبتاً بزرگی، به دور از نور خورشید نگهداری می شود که اطراف این سالن، اتاق های دیگری برای انجام اعمال عبادی درنظر گرفته شده است. آتش کهن در داخل یک آتشدان بزرگ از جنس برنز قرار دارد و شخص قابل اعتمادی به نام “هیربد” مسئول روشن نگه داشتن آن است. طبیعی است که وارد شدن به این آتشکده همانند سایر مکان های مقدس در ادیان دیگر، آداب خاصی دارد که باید رعایت شود، مثلا پاکیزه بودن مردان و زنان، بدون کفش وارد شدن، داشتن کلاه سفید برای مردان و روسری سفید برای زنان، پوشیدن لباس های روشن و…

آتشکده ورهرام
زرتشتیان در ابتدا مخالف این بودند که این آتشکده به عنوان یک مکان گردشگری برای بازیدی عموم آزاد شود ولی با حجم زیاد درخواست برای بازدید، آنها نیز کوتاه آمدند. البته بازدیدکنندگان فقط می توانند از پشت یک دیوار شیشه ای، آتش مقدس را ببینند زیرا زرتشتیان معتقدند نباید نفس انسان با آتش پاک برخورد کند.

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

یزد، بلوار شهید منتظر قائم، خیابان آیت الله کاشانی، روبروی جاده اکبر، آتشکده زرتشتیان یزد

 


اگر از این آتشکده بازدید کرده اید، دیدگاه خود را بیان کنید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *