کاخ آپادانا

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

 

کاخ آپادانا

هنگام صحبت کردن درباره کاخ آپادانا، ناخودآگاه ذهنمان متوجه تخت جمشید می شود، اما جالب است بدانید به دستور داریوش کبیر کاخ دیگری به نام آپادانا نیز در ساخته شده است.

در این نوشته کوتاه سری به کاخ آپادانای خواهیم زد، با ما همراه باشید.

کاخ آپادانا

یکی از درخشان ترین دوره های ایرانی از نظر معماری و هنر ساخت سازه های سنگی غول پیکر، دوره هخامنشیان است، که اوج این هنر در تخت جمشید نمایان شده است. در گذشته رسم بر این بود که پادشاهان علاوه بر کاخ پادشاهی اصلی، یک کاخ زمستانی هم احداث می کردند. بر اساس نوشته های باقی مانده، داریوش منطقه شوش را برای ساختن کاخ زمستانی خود انتخاب کرد.
بر اساس پژوهش های صورت گرفته شوش یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است، باستان شناسان معتقدند که 4000 سال پیش از میلاد در این منطقه زندگی شهرنشینی رواج داشته، 1000 سال قبل از آن هم مردم داخل قلعه زندگی می کردند. در کاوش های باستان شناسان و کارشناسان نمونه هایی کشف شده که متعلق به 7000 سال قبل از میلاد می باشد لذا شوش به تنهایی نماینده شایسته ای برای نشان دادن عظمتِ تمدن و فرهنگ غنی ایران است.
مرکز حکومت زمستانی داریوش در سال های 515 تا 521 ق.م. روی بقایای عماراتی از دوره عیلامی ساخته شده است. برخی از مورخان بر این باورند که شوش یکی از مراکز مهم و مذهبی حکومت داریوش به حساب می آمد. این مجموعه تاریخی که در سال 2015 در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است، دارای بخش های مختلفی ازجمله کاخ شائور، کاخ آپادانا، دروازه‌ی شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه‌ی بناهای تاریخی دوران اسلامی، قلعه‌ی فرانسوی‌ها و تپه‌های آکروپول است.

کاخ آپادانا
کاخ آپادانا در سال 1880 م. توسط مارسال دیولافورا فرانسوی و گروهش کشف شد. متأسفانه برخلاف قراردادی که این گروه با حکومت وقت قاجار داشت، تمام اشیاء باارزش و تاریخی که کشف می شد به موزه لوور فرانسه منتقل می شد. به طوری که الان در شوش به جز چند عدد زیرستون و چند تندیس شکسته چیز دیگری باقی نمانده است. در یادداشت های روزانه مادام ژان دیولافوا، همسر مارسل، آمده که سرستون ها به وسیله اره جدا شده و به فرانسه منتقل می شدند. حتی در کتاب خاطراتش آمده که یک گاو سنگی 12 تنی پیدا کرده بودند و چون امکان جابجایی آن نبود مارسل عصبانی شد و با پتک به جان مجسمه افتاد و آن را خرد کرد.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   روستای ابیانه

کاخ آپادانا مساحتی حدود 10434 مترمربع دارد و از بخش های مختلفی مثل تالار بار عام، دروازه، کاخ پذیرایی، حرم سرا و سه حیاط مرکزی تشکیل شده است. بخش داخلی این عمارت از آجرهای لعابدار نفیس به نام پیتورسک ساخته شده و نقش هایی مثل سپاه جاویدان، شیربالدار و گل نیلوفر برای تزیین دیوارهای آن استفاده شده بود. طبق گفته کارشناسان، این عمارت در سه جهت شمالی، غربی و شرقی، ایوان دارد و به شکل کوشک ساخته شده است. همچنین دارای 110 اتاق و تالار و 6 حیاط بزرگ دارد که 3 تا از آنها کوچکتر بوده و در قسمت شمالی کاخ قرار گرفته که به منظور روشنایی و تهویه هوای داخل کاخ احداث شده بودند. این کاخ زیبا 36 ستون 20 متری داشت که سرستون های آن به شکل کله گاوی بودند. این کاخ با عظمت در زمان داریوش احداث و در زمان اردشیر دوم بازسازی شد.

کاخ آپادانا

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:  ، شوش، خیابان امام خمینی، کاخ آپادانا

 

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *