آبشار فدامی | آبشاری عجیب با ۴ نوع آب شور و شیرین، خنک و گرم!

مدت زمان مطالعه مطلب: 3 دقیقه

آبشار فدامی

آبشار فدامی

آبشارها یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی هستند و طرفداران زیادی دارند. در کشور ما نیز تعداد زیادی آبشار در جای جای آن وجود دارد که خیلی ها برای تفریح و سپری کردن اوقات فراغت خود به آنجا می روند ولی برخی از آبشارها ویژگی های خاصی دارند که سبب متمایز شدن آنها می شود، یکی از این آبشارهای عجیب، آبشار فدامی شهر داراب است.

در این نوشته کوتاه سری به این آبشار مهیج خواهیم زد، با ما همراه باشید.

آبشار فدامی

شهر داراب که در گذشته با نام های “دارابگرد” یا “دارابجرد” نیز شناخته می شد، یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی ایران است و جالب است بدانید نام این شهر در قرارداد متارکه جنگ امام حسن مجتبی (ع) و معاویه نیز آمده است که حضرت در یکی از بندهای این عهدنامه آورده است که مالیات و خراج این شهر به دست ایشان و شیعیان برسد.

درباره علت نامگذاری این شهر به این نام، نظرات متفاوتی وجود دارد، اینکه این شهر به شکل دایره ای ساخته شده، یا اینکه “جرد” یا “گرد” به معنای شهر است و دارابگرد به معنای شهر داراب می باشد و نظرات دیگر ازین دست، ولی صحیح ترین نظر در این رابطه این است که “گرد” تصحیف کلمه “کرد” به معنای “ساخته” است و دارابگرد به معنی شهری است که داراب آن را ساخته است.

آبشار فدامی
همانطور که اشاره شد، داراب یکی از شهرهای تاریخی ایران است و دارای آثار باستانی متعددی است ولی در کنار این آثار تاریخی، دارای طبیعتی زیبا و اقلیمی گرم است که در فصل بهار بهترین آب و هوا را برای گردشگری دارد. یکی از این جاذبه های طبیعی آبشار فدامی است که یکی از جالب ترین آبشارهای ایران محسوب می شود چرا که از چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم تشکیل می شود.

علاوه بر این، آبشار فدامی تا چندین سال پیش با ۸۰۰ متر پهنا، عریض ترین آبشار کشور محسوب می شد ولی با شروع خشکسالی و نیز استفاده غیراصولی کشاورزان بالادست آن، اکنون به ۲۰۰ متر سیده است. نکته جالب دیگر این آبشار این است که در تابستان آب شیرین آن خنک و آب شور گرم است و در فصل زمستان برعکس آب شور خنک و آب شیرین گرم می شود.

پیشنهاد مطالعه برای شما:   خواجه ربيع

این آبشار که در بخش فرگ داراب واقع در آخرین نقطه جنوب شرقی استان، در مسیر – بندرعباس قرار دارد، یک رودخانه دائمی ایجاد کرده که ۲ هزار هکتار از نخلستان های پایین دست خود را آبیاری می کند. آبشار شور که ۱۰ تا ۱۵ متر ارتفاع دارد، بالاتر از آبشار شیرین قرار گرفته که ارتفاع آن هم ۱۰ تا ۱۲ متر می باشد. آب این دو آبشار در ۲۰ متری آبشار شیرین با هم ترکیب شده و استخر کوچک زیبایی با آبی زلال و شفاف ایجاد می کند که محل مناسبی برای آب تنی می باشد.

سرمنشأ آبشار شیرین در یک کیلومتری آن، از دل کوه می باشد که آب آشامیدنی فدامی و دو روستای مرز و بستان را نیز تأمین می کند. سرچشمه آبشار شور نیز در فاصله ۵۰۰ متری در بین نخل های خودرو قرار دارد که محیط زیبایی را به وجود آورده است. این آبشارها در ۸ کیلومتری شهر فدامی و حدود ۱۳۰ کیلومتری داراب قرار دارند که حدود ۱ کیلومتر از مسیر باید پیاده طی شود.

آبشار فدامی

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی:

استان فارس، شهر داراب، ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی داراب جاده بندر عباس، ۸ کیلومتری فدامی، آبشار فدامی

 


اگر از نزدیک از این آبشار زیبا دیدن کرده اید، تجربیات خود را در قسمت نظرات بنویسید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *