تالاب چغاخور

مدت زمان مطالعه مطلب: ۲ دقیقه

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

یکی از مشهورترین تالاب های ایران تالاب چغاخور می باشد، در این نوشته کوتاه می خواهیم با هم سفری به این تالاب داشته باشیم خواهشمندیم ما را در این سفر همراهی کنید. تالاب چغاخور دارای ۲۳۰۰ هکتار مساحت است که جزو بزرگترین تالاب های کشور محسوب می شود، تالاب در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و کلار در جنوب در مجاورت شهر بلداجی قرار دارد.

تالاب چغاخور

در تالاب چغاخور انواع حیوانات وجود دارد از پرندگانی که دائمی یا مهاجر هستند همچون انواع غاز و اردک، مرغابی، آنقوت، لک لک سفید، چنگر و انواع حواصیل، کشیم، باکلان، فلامینگو، شکاری‌ها، پلوه، اکراس، قو، سلیم، کاکایی‌ها و خروس کولی و ماهی هایی مانند ماهی گورخری، زرده پر، عروس، و ماهیان تحمیل شده به تالاب مانند کپور، فیتوفاک، آمور و شیر ماهی و سایر گونه های جانوری که در این محوطه دیده شده اند عبارتند از خزندگانی چون انواع مارها، لاک پشت آبزی، بزمجه‌ها و پستاندارانی نظیر گراز، شغال، سمور سنگی، روباه، گرگ، خرگوش، شنگ و انواع قورباغه‌ها.

پوشش گیاهی قالب تالاب چغاخور را گونه های حاشیه‌ای، نم پسند، شناور و غوطه ور همچون؛ بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلی گونیوم، ساز و غیره شامل می شود.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  گنبد سرخ

آب و هوای این منطقه معتدل و زمستان های سرد می باشد و از مناطق ییلاقی استان به حساب می آید. در حال حاضر امکانات راهی نسبتا خوبی در مسیر این تالاب تعبیه شده تا گردشگران هر چه راحتر به این محوطه دسترسی داشته باشند. برای رفتن به این تالاب می توانید از طریق جاده آسفالته بروجن، ناغان و شهرکرد، ناغان در ضلع شرقى و شمال غربى و راه آسفالته سرد روستاهاى حاشیه در ضلع غربى در جنوب شرقى تالاب استفاده کنید.

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور در بهترین شرایط بارندگی ۳ متر عمق دارد. هوای تالاب از چهار نوع توده هوا شامل: توده‌هاى هواى قطبى و پرفشار از سمت اروپا، توده‌هاى هواى مدیترانه‌اى، توده‌هاى هواى قطبى از شمال کشور و توده‌هاى هواى حاره بحرى تاثیر می پذیرد. آب تالاب بیشتر از طریق نزولات جوی و چشمه های حاشیه کوه کلار تامین می شود.

تورکام شما عزیزان را دعوت می کند تا از این مکان طبیعی دیدن کنید.

نشانی: استان ، شهر بروجن، ۶۰ کیلومتری شهرکرد، تالاب چغاخور

رزرو هتل

گاهی برتر بودن را به دیگران واگذار کنید و خوشبخت زندگی کنید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *