مقبره سیدصدرالدین

مدت زمان مطالعه مطلب: 2 دقیقه

سیدصدرالدین

آرامگاه سیدصدرالدین

آرامگاه سیدصدرالدین در شهر درشمال استان آذربایجان غربی است.

یکی از مهمترین عمارت های تاریخی،مذهبی می باشد که بیانگرشجاعت و دلاوری ایرانیان است. آرامگاه سیدصدرالدین به سبب معماری ایرانی و اسلامی ارزش و شکوه فراوانی دارد. آرامگاه سیدصدرالدین دردوره صفویه بنا نهاده شد. این اثر به صورت بنای شش ضلعی ساخته شده است.

آرامگاه سیدصدرالدین در دشت وسیعی قرارگرفته است که جنگ و نبرد سهمگین ایران و عثمانی در دوم رجب سال 920 هجری قمری است. آرامگاه سید صدرالدین در چهار کیلومتری شهرستان بین روستاهای گلاشاقی وسعدل قرار دارد . مقبره متعلق به سید صدرالدین صفوی ، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی است که در جنگ با شجاعت و دلیری همراه 27 هزار نفر از نیروهای سر افراز اسلام در این مکان به مقام شهادت رسیدند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم بخوانید:   دریاچه چورت

میر سید شریف الدین علی صدر قاضی عسگر شیرازی ملقب به سیدصدرالدین از فرمان روایان شاه اسماعیل صفوی بود که در جنگ چالدران همراه با دیگر افراد به شهادت رسید و آرامگاه وی از آن به بعد مورد احترام مردم قرار گرفت.ساخت بنای شش ضلعی در مقبره سید صدرالدین نشان دهنده اعتقاد و پیروی از ائمه می باشد.

این آرامگاه در آغاز بنایی دایره ای شکل بود که از سنگ و گل ساخته شده بود که بعد از انجام تحقیقات باستانی و مطالعات تاریخی به پاس داشت تمام رشادت ها و خود گذشتگی های افرادی که در جنگ چالدران بودند در سال 1378 ترمیم وبازسازی شد. درقسمت ورودی این محوطه تاریخی مجسمه شاه اسماعیل اول بنیانگذار حکومت شیعه دوازده امامی به صورت ایستاده و به ارتفاع 5.3 متر خود نمایی می کند. شهرستان چالدران در سمت شمالغربی استان آذربایجان غربی و ازسمت غرب با کشور ترکیه هم مرز است. این آرامگاه مکان بسیار مناسبی برای بازدید از این شکوه تاریخی و ملی می باشد که یادگاری از جنگ چالدران و رشادت مردمان از روزگار می باشد است.

نشانی:آذربایجان غربی،چالدران،کوهپایه شمالغرب چالدران، درکناره جنوبی جاده شوسه روستای گل اشاقی به سعدل

اگر به این مکان سفر کرده اید لطفا شما هم دیدگاه خود را بنویسید.

رزرو هتل

امام علی (ع) می فرماید: موفقیت با دوراندیشی است و دوراندیشی با کسب تجربه به دست می آید.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *