پارک لاله | تورکام

پارک لاله

پارک لاله
مدت زمان مطالعه مطلب: ۳ دقیقه

پارک لاله

تهران یکی از کلانشهرهای ایران است که شهروندان نظرات مختلفی نسبت به آن دارند، عده ای از ترافیک، معضلات اجتماعی، فرهنگ زدگی، گران بودن و به ویژه آلودگی هوا شکایت می کنند و عده ای نیز امکانات رفاهی موجود در آن مثل خدمات پزشکی و… را مرهمی بر تمام مشکلات آن می دانند. در مجموع، در دیدگاه مردم، مخصوصاً در سال های اخیر، جنبه های منفی این شهر پررنگ تر شده است. ولی در لابلای این آلودگی ها به خصوص آلودگی هوا، مکان هایی وجود دارند که بوی سلامتی می دهند و می توان نفسی عمیق کشید و از لحظات بودن در آن لذت برد. یکی از این محل ها پارک قدیمی لاله می باشد.

در این نوشته کوتاه سری به پارک لاله خواهیم زد، با ما همراه باشید.

پارک لاله

پارک لاله یکی از مکان های سابقه دار شهر تهران است که در طول زمان کارکردهای متفاوتی داشت. این مکان تا قبل از سال ۱۳۴۵ ه.ش. به میدان جلالیه معروف بود و جزء املاک ارتش به حساب می آمد که از آن هم به عنوان زمین اسب دوانی و هم محلی برای رژه نیروهای ارتشی استفاده می شد. این زمین ها به عنوان مالیات و مطالبات وزارت دارایی از ارتش، در اختیار این وزارت خانه قرار داده شد و بعد از آن روند احداث یک مکان فرهنگی – تفریحی در دستورکار قرار گرفت و طراحی آن به “ژوفه” طراح مشهور فرانسوی سپرده شد. در ابتدا، این پارک که در سال ۱۳۴۵ به درخواست فرح، زن سوم محمدرضا پهلوی، احداث شد، پارک فرح نام گرفت ولی بعد از انقلاب نام آن را به پارک لاله تغییر دادند.

خواندن این مطلب پیشنهاد می شود:  کوشک احمدشاهی

این پارکِ ۳۵ هکتاری، یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های تهران است که سه نسل اخیر تهران به ویژه افراد سالمند، خاطرات تلخ و شیرین زیادی از آن دارند. این پارک که امروزه در ناحیه ۲ منطقه ۶ تهران قرار دارد، از امکانات تفریحی و فرهنگی خوب و متنوعی برخوردار است که می توان به موارد زیر اشاره کرد: یک مسجد، که طراحی متفاوت و زیبایی دارد. در بخش شمالی پارک زمین های والیبال و بسکتبال، سه زمین بازی کودکان در مرکز، شمال غرب و جنوب غرب پارک، سالن چند منظوره ورزشی، زمین چمن مصنوعی، زمین اسکیت، میزهای شطرنج، آمفی تأتر روباز، نگارخانه، کتابخانه، مرکز تأتر عروسکی، بوفه، سرویس های بهداشتی و … همچنین در ضلع جنوبی پارک جوی ها، نهرها و آبراه های مارپیچ به سبک ژاپنی ها ساخته شده است که با رنگ بندی های جالب، بسیار زیبا و چشم نواز هستند.

پارک لاله
علاوه بر اینها، در بخش شمالی پارک در مجاورت خیابان دکتر فاطمی هتل لاله و موزه فرش ایران و در نزدیکی خیابان کارگر در سمت غربی پارک بازار لاله و موزه هنرهای معاصر تهران قرار دارد. پوشش گیاهی پارک لاله نیز همانند بخش فرهنگی و تفریحی آن، بسیار متنوع است و می توان گونه های مختلفی مثل سرو نقره ای، سرو خمره ای، چنار، بلوط، ژینکگو، ماهونیا، سیدالاشجار، اقاقیا، افرا، توت، بیدسرخ، بامبو، پالم، مروارید قرمز و سفید نارون، صنوبر، بربریس و لیگوستروم را در آن مشاهده کرد. از دیگر نکات این پارک زیبا، مجسمه های شخصیت های برجسته است که می توان به مجسمه ابوریحان بیرونی، فیلسوف و ریاضی دان مسلمان ایرانی و خیّام، شاعر و ریاضی دان مسلمان، اشاره کرد که تندیس خیام از آثار زیبای ابوالحسن صدیقی می باشد. این مجسمه در سال ۱۳۵۱ ه.ش. در ایتالیا ساخته و سپس به ایران منتقل شد.

پارک لاله
برای رسیدن به این پارک نیز چند گزینه پیش رو دارید: اول اینکه می توانید از خط ۴ مترو استفاده کنید و در ایستگاه میدان انقلاب اسلامی پیاده شوید و سپس با تاکسی به خیابان کارگر شمالی بروید. اگر با تاکسی راحت تر هستید می توانید از تاکسی های موجود در میدان ولیعصر، میدان دکتر فاطمی، میدان هفت تیر و میدان انقلاب اسلامی استفاده کنید. طرفداران اتوبوس هم می توانند از اتوبوس های مسیر میدان آزادی – میدان هفت تیر و میدان آزادی – میدان ولیعصر، خود را به خیابان کشاورز در ضلع جنوبی پارک برسانند.

پارک لاله

تورکام از شما دعوت می کند که از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

نشانی: تهران، بلوار کشاروز،  تقاطع خیابان کارگر شمالی، پارک لاله

برچسب‌ها,

هادی عباس زاده

تاریخ عضویت : ۰۱ فروردین ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه ها در تورکام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

footer05
بیش از 600

هتل طرف قرارداد

footer01
طرف قرارداد با

30 آژانس هوایی

footer02
بیش از 10,000

مشتری کاملا راضی

footer04
معرفی بیش از 250

جاذبه گردشگری به همراه آدرس دقیق

footer03
پشتیبانی 24 ساعته

در 7 روز هفته